کد خبر: ۵۱۶۸۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۷

دولت ترکیه در اقدامی خلاقانه، از هوش مصنوعی برای کنترل ترافیک در کلانشهر‌هایی مانند استانبول بهره برده است.

به گزارش شفاف، یک روزنامه ترکیه‌ای گزارش داد شهرداری کلانشهر استانبول در حال کار بر روی یک پروژه هوش مصنوعی (AI) برای کاهش ترافیک سرسام آور این شهر است.

شهرداری قرار است با استفاده از تجزیه و تحلیل تصاویر از محل اتصال، سیستم لامپ‌های ترافیکی را فعال کرده و در مدت زمان کوتاه آن‌ها را سبز کند، بر همین اساس کار سیستم هوش مصنوعی در دو منطقه از شهر به طور آزمایشی آغاز شده است.

متصدی این امر گفت: در حال نظارت بر وسایل نقلیه موجود حتی دوچرخه و کالسکه مخصوص کودکان در خیابان‌ها هستیم. BSBAK تصاویر و داده‌های حسگر‌های موجود در جاده‌ها را جمع آوری می‌کند و با تجزیه و تحلیل نوع وسایل نقلیه‌ای که در جاده‌ها مشاهده می‌شود، سیستم راه‌های دیگری را ارائه می‌دهد یا چراغ‌های سبز راهنمایی و رانندگی را فعال می‌کند تا وسایل نقلیه را به حرکت درآورده و ترافیک را کاهش دهد. در حقیقت هوش مصنوعی وسایل نقلیه را تشخیص می‌دهد و اولویت ما این است که داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و در اسرع وقت وارد عمل شویم.

هاکان چلیک، رئیس تحقیق و توسعه BSBAK مقام دیگری است که روی این پروژه کار می‌کند.

چلیک گفت: ما اتصالات را رصد می‌کنیم، وسایل نقلیه را می‌شماریم، آن‌ها را دسته بندی کرده و تراکم ترافیک را اندازه گیری می‌کنیم. هوش مصنوعی داده‌ها را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد جریان ترافیک را برای آن لحظه متوقف یا تسریع کند.

به گفته چلیک، وقتی وسیله نقلیه‌ای در جاده وجود ندارد، نیازی به توقف، فعال کردن چراغ قرمز و توقف جریان ترافیک نیست. رانندگانی که از سیستم هوش مصنوعی مطلع هستند، آن را شیوه‌ای مناسب در کنترل ترافیک می‌دانند.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: