کد خبر: ۵۱۶۹۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶

پس از آنکه رئیس‌جمهور آمریکا به امضای یک سری تدابیر قانونی با هدف تقویت حمایت از تایوان و تبت در چارچوب یک بسته مربوط به بودجه دولتش و کمکهای مرتبط با همه گیری کروناویروس پرداخت، دولت چین امروز (دوشنبه) خشم خود را از بابت این اقدام اعلام کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دو قانون شامل قانون اطمینان تایوان ۲۰۲۰ و قانون سیاست و حمایت مربوط به تبت ۲۰۲۰ هر دو دارای ادبیاتی تحریک آمیز در قبال چین از جمله حمایت آمریکا از مشارکت معنادار تایوان در نهادهای سازمان ملل و فروش منظم تسلیحات به آن بودند.

قانون مربوط به تبت نیز تصریح داشته که باید مقامهای چینی دخیل در روند انتخاب جانشین دالایی لاما، رهبر معنوی ساکن تبعید تبت، مورد تحریم قرار بگیرند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در اظهاراتی در شهر پکن گفت، چین با هر دو قانون "قاطعانه مخالف است".

او به خبرنگاران اظهار کرد: عزم دولت چین برای حفاظت از منافع مربوط به حاکمیت، امنیت و توسعه ملی تزلزل ناپذیر است.

او اظهار کرد، آمریکا به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به روابط چین و آمریکا نباید بخشهایی از این قوانین که "چین را هدف می گیرند" را اجرایی کند و اضافه کرد که آنها مداخله در امور داخلی چین هستند.

این در حالی است که دولت تایوان از این اقدام آمریکا حمایت کرد.

خاویر چانگ، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری تایوان گفت: آمریکا یک همپیمان مهم تایوان در سطح بین المللی و شریک محکم آن برای به اشتراک گذاری ارزشهای آزادی و دموکراسی است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: