کد خبر: ۵۱۷۴۹۵
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۸

ده‌ها فعال کشمیری امروز (سه‌شنبه) با تجمع در پایتخت پاکستان از سازمان ملل خواستند تا از حق تعیین سرنوشت کشمیری‌ها طبق یک قطعنامه خودش متعلق به چندین دهه پیش درباره این منطقه مورد مناقشه اطمینان حاصل کند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این معترضان با شعارهایی از جمله "آزادی می‌خواهیم" از جامعه بین‌المللی خواستند تا به نقض‌های حقوق بشری ادعایی هند در کشمیر توجه کنند؛ منطقه‌ای که میان هند و پاکستان تقسیم شده و دو کشور روی کل آن ادعا دارند.

این راهپیمایی در اسلام‌آباد در شرایطی برگزار می‌شود که کشمیری‌ها سالروز قطعنامه‌ای را در سازمان ملل گرامی می‌دارند که در ۱۹۴۸ به تصویب رسید و خواستار برگزاری یک رفراندوم با این سوال شد که کشمیری‌ها می‌خواهند به پاکستان ملحق شوند یا هند.

کشمیر در پایان حاکمیت استعماری بریتانیا در ۱۹۴۷ به یک مساله تبدیل شد، هنگامی که این بخش میان هند و پاکستان تقسیم شد و آینده کشمیری‌ها حل نشده باقی ماند.

هند و پاکستان دو جنگ از سه جنگ خودشان را بر سر کشمیر داشته‌اند. اولین جنگ میان آنها در ۱۹۴۸ به پایان رسید که با آتش‌بسی به میانجیگری سازمان ملل بود و موجب تقسیم کشمیر شد. وعده برگزاری یک رفراندوم با نظارت سازمان ملل درباره "وضع نهایی" آن هرگز اجرایی نشد. این قطعنامه غیر الزام‌آور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: