کد خبر: ۵۱۷۷۹۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱

سودان امروز (یکشنبه) اعلام کرد که اسناد، نقشه‌ها و مدارکی را در اختیار دارد که نشان می‌دهند اتیوپی مناطق مورد اختلاف ما را به رسمیت شناخته است.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، الطاهر ابوهاجه، مشاور رسانه‌ای رئیس شورای حاکمیتی سودان امروز در بیانیه‌ای اظهار کرد: توافقنامه ۱۹۰۲ در حال اجرا است و حق سودان را در مناطق مرزی ثابت می‌کند.

ابوهاجه تاکید کرد: سودان اسناد، نقشه‌ها و مدارکی دارد که حقش را اثبات می‌کنند و نشان می‌دهند سودان به چه شکلی به کشاورزان اتیوپیایی اجازه استفاده از مناطقش را داد.

او در ادامه درباره بیانیه منتشر شده از سوی کمیته مرزهای مشترک وابسته به وزارت خارجه اتیوپی، این بیانیه را درست و صحیح دانست و گفت: در این بیانیه تلاش شده برخی اطلاعات مهم پنهان شوند.

کمیته مرزهای اتیوپی روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: مرزهای مشترک سودان-اتیوپی برای بیش از یک قرن عامل درگیری‌های میان دو کشور بوده و در سال ۱۹۰۲ برای اولین بار توافقنامه تعیین مرزهای دو کشور به امضا رسید اما دو طرف این مرزها را مشخص نکردند.

در ۳۱ دسامبر گذشته عمر قمر الدین، وزیر خارجه سودان در یک کنفرانس مطبوعاتی کنترل ارتش این کشور بر تمامی مناطق هم مرز با اتیوپی را اعلام کرد.

از حدود ۲۶ سال قبل برخی گروه‌های اتیوپیایی پس از آنکه به زور اسلحه کشاورزان سودانی را از منطقه الفشقه بیرون کردند، کنترل زمین‌های این منطقه را به دست گرفتند.

خارطوم ارتش اتیوپی را به حمایت از این گروه‌ها متهم می‌کند اما آدیس آبابا این مساله را تکذیب می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: