کد خبر: ۵۱۷۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی آخرین وضعیت رودخانه های مرزی کشور گفت که به زودی مرکز مطالعات آب‌های مرزی و مشترک تشکیل می شود.

به گزارش شفاف،ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی گفت: این جلسه با حضور مسوولانی از وزارت‌خانه‌های نیرو، خارجه، کشاورزی و کشور، ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز پژوهش‌ها و مرکز بررسی های استراتژیک برای بررسی آخرین وضعیت رودخانه‌های مرزی کشور برگزار شد.

وی توضیح داد: با توجه به وجود بیش از ۲ هزار کیلومتر مرز آبی رودخانه ای در کشور ما، موضوع امنیت آب اهمیت بسیاری دارد؛ طبق گزارش های ارائه شده به میزان ۷ درصد وابستگی به منابع آب‌های مرزی وجود دارد به همین دلیل باید توجه ویژه ای برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای منابع آبی و خاکی در استان های مرزی صورت گیرد. علاوه این نیز گزارش هایی درباره بهره برداری از رودخانه‌های مرزی، موقعیت ایران و دسترسی به رودخانه های مرزی و وضعیت رودخانه‌های مرزی در همسایگی ما با کشورهای افغانستان، ترکمنستان، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارائه شد.

عمویی گفت که در این جلسه مباحثی پیرامون قانون حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانه های مرزی مصوب سال ۶۳ مطرح شد، مجلس آمادگی دارد تا ضمن پیگیری وظایف نظارتی اش برای رفع خلاءهای قانونی، همکاری لازم را با دستگاه های اجرایی داشته باشد.

وی افزود: یکی دیگر از مباحث مطرح شده در این جلسه تشکیل مرکز مطالعات آب‌های مرزی و مشترک با همکاری دستگاه ذیربط از جمله وزارت نیرو در کشور است البته انجمن هیدرولیک در کشور بر اساس قواعد وزارت علوم و با همکاری اساتید دانشگاه نیز ایجاد شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: