کد خبر: ۵۱۸۲۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱

منابع امنیتی و سیاسی آگاه در تل‌آویو اعلام کردند که مقامات اسرائیلی باید بدانند که انتخابات فلسطین در نوار غزه و در شرق قدس و چه بسا در نمایندگی‌ها در خارج نیز برگزار می‌شود و این مساله ممکن است به سناریوهای امنیتی مختلفی از جمله به تشدید تنش در پی نزاع‌های سیطره و کنترل بینجامد.

به گزارش شفاف، پایگاه عبری زبان مکور ریشون از این منابع نقل کرد که طبیعتاً نگرانی بسیاری نسبت به پیروزی حماس در تمامی زمینه‌ها چه در پارلمان یا در ریاست وجود دارد.

این پایگاه که به تایید کردن راست‌گراهای مذهبی صهیونیستی معروف است، اعلام کرد، بر عکس محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، اما جنبش حماس می‌داند که چگونه از قدرت و فشار استفاده کند ولی رئیس کنونی تشکیلات فقط می‌تواند درمورد یک چیز نصیحت کند که همان ادامه وضعیت کنونی است.

این پایگاه اظهار کرد که تا به الان نمی‌توان نتایج را ارزیابی کرد و مساله‌ قابل درک این است که از طریق نزاع بر سر کنترل انتخابات، گروه‌های بسیاری در تشکیلات خودگردان ظاهر خواهند شد و تلاش خواهند کرد تا مناطق را از طریق استفاده از قدرت تعیین کنند. این سایت در عین حال به این امر اشاره کرد که اوضاع این چنینی مایه نگرانی‌های بسیاری می‌شود اما چند مساله که عامل خوش بینی است، در کرانه باختری وجود دارد، چراکه وضعیت کنونی در کرانه باختری از زمان نزاع اسرائیل - فلسطین دارای بهترین و باثبات‌ترین اوضاع است. به همین دلیل، احتمال بیدار شدن مقاومت در اقصی نقاط کرانه باختری بسیار پایین است اما طبق گفته منابع در تل‌آویو؛ یقیناً این احتمال‌ها پابرجا است.

در مورد نوار غزه، این پایگاه اعلام کرد که جنبش حماس زمام امور را در دست دارد، اما در حقیقت آن تحت کنترل است، در غزه نیز گروه‌های سرکشی وجود دارند که هیچ مشکلی برای مشتعل کردن منطقه ندارند. اگر به این مساله، تاثیر ایران بر حماس و جهاد اسلامی فلسطین را نیز اضافه کنیم، یقیناً ما با یک پیچیدگی نه چندان ساده‌ای مواجه هستیم.

علاوه بر مطالب فوق، این سایت عبری زبان اعلام کرد که "شرق قدس" و خارج چه بسا فضایی باشند که بیشتر عامل دستپاچگی شوند، به ویژه که بر خلاف کرانه باختری، اسرائیل بر آنجا کنترل ندارد. نوار غزه محاصره شده نیز تهدید بزرگ‌تری برای اسرائیل از نظر شلیک راکت به حساب می‌آید. اما شرق قدس و نمایندگی‌ها در خارج باعث سر درد هستند چراکه نمی‌توان تشدید تنش در کمربند قدس را با تشدید تنش در غزه و کرانه باختری مقایسه کرد. تشدید در قدس به صورت فوری بر کرانه باختری و غزه اثر می‌گذارد اما عکس آن صدق نمی‌کند. مکان حساس در منطقه قدس نیز طبیعتاً جبل هیکل است که طبق گفته منابع در تل‌آویو، تمام خاورمیانه را تهدید می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: