کد خبر: ۵۱۸۲۷۰
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴

نامزد جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد، آمریکا می‌تواند بر رقیب چین برتری یابد.

به گزارش شفاف، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط،‌ آنتونی بلینکن، نامزد جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برای هدایت وزارت خارجه این کشور وعده تقویت ائتلاف‌های آمریکا را مطرح کرد.

نامزد پست وزارت خارجه آمریکا متعهد به اصلاح سیاست خارجی و ایجاد جبهه‌ای متحد علیه روسیه، چین و ایران شد.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، بلینکن قرار است امروز سه‌شنبه متعهد شود برای احیای دیپلماسی متضرر آمریکا تلاش کند و به مقابله با تهدیدات از جانب روسیه، چین و ایران بپردازد.

او در سخنرانی قبل از روز انتصاب جو بایدن متعهد به همکاری با هم‌پیمانان و موضعی متواضعانه خواهد شد.

بلینکن ۵۸ ساله و از نزدیکان بایدن همچنین دلیل اهمیت رهبری آمریکا در جهان را تشریح خواهد کرد و متعهد به دنبال کردن سیاست خارجه‌ای خواهد شد که در جهت خدمت به مردم آمریکا باشد.

بلینکن طبق اظهارات تنظیم شده او که قرار است در برابر کمیته امور خارجه سنای آمریکا ایراد کند، خواهد گفت: زمانی که مشارکت نمی‌کنیم و رهبری  نمی‌کنیم یکی از این دو امر اتفاق می‌افتد یا برخی کشورها تلاش می‌کنند جای ما را بگیرند آن هم به شیوه‌ای عمل می‌کنند که در جهت حمایت از منافع و ارزش‌های ما نیست یا هیچ‌کس چنین نقشی را ایفا نمی‌کند و به تبع آن آشوب ایجاد می‌شود و هر دو رویکرد در جهت منافع مردم آمریکا نخواهند بود.

بایدن در حالی که قدرت را در دست می‌گیرد که چین جایگاه جهانی یافته و از طریق حمایت از سازمان‌های چند قطبی و حمایت از توسعه در آفریقا و آمریکای لاتین نقشی بسیار گسترده را در جهان بازی می‌کند در حالی‌که روابط واشنگتن و پکن از زمان جنگ سرد در بدترین وضعیت خود قرار گرفته است.

اظهارات بلینکن نشان می‌دهند، دولت آینده آمریکا ماهیت متفاوت چالش‌هایی که منتظرش هستند را درک کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: