کد خبر: ۵۲۰۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

۱۴۰ نماینده کنگره آمریکا از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در نامه‌ای به رئیس‌جمهور کشورشان از او خواستند به توافقی فراتر از برجام با ایران برسد.

                          ۱۴۰ نماینده کنگره خواستار توافق چدید با ایران شدند

به گزارش شفاف، ۱۴۰ قانونگذار از هر دو حزب آمریکا در نامه‌ای از دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور کشورشان خواسته‌اند به توافقی فراتر از برجام با ایران دست پیدا کند.

شبکه خبری «ای‌بی‌سی» که می‌گوید این نامه را رویت کرده نوشته قانونگذاران آمریکایی از بایدن خواسته‌اند هدفش را رسیدن به اجماع دو حزبی بر سر ایران و تلاش برای دست‌یافتن به توافق جامعی قرار دهد که علاوه بر مسائل هسته‌ای، سایر اختلافات با تهران را هم پوشش می‌دهد.

«مایک والتز»، نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی که یکی از طراحان این نامه بوده در مصاحبه با ای‌بی‌سی گفت: «علی‌رغم همه چیز‌هایی که می‌بینید، در واشنگتن حتی بر سر مسئله‌ای جنجالی مانند توافق ایران اتحاد حزبی وجود دارد.»

وی اضافه کرد: «از اینکه توانسته‌ایم بر سر تعدادی از این مسائل گرد هم جمع شده تا دولت را ترغیب کنیم همه رفتار‌های شرورانه ایران را در نظر بگیرد.»

این نامه به امضای ۷۰ قانونگذار دموکرات و ۷۰ قانونگذار جمهوری‌خواه رسیده و روز سه‌شنبه برای «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا ارسال شده است.

قانونگذاران آمریکایی در توضیح درباره شرایط مدنظر خود برای توافق جدید، خواستار مهار برنامه موشکی ایران، بازگرداندن محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای و کنترل فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور شده‌اند.

آنتونی براون، قانونگذار دموکرات مجلس نمایندگان که مسئولیت جمع‌آوری امضا از دموکرات‌ها را بر عهده داشته گفت: «ما از دولت می‌خواهیم چگونه گرد هم آوردن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را بر سر مسئله‌ای که باید عامل اتحاد ما باشد مورد بررسی قرار دهد.»

حدود دو ماه پیش صد و پنجاه قانون‌گذار دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای از تصمیم رئیس‌جمهور منتخب این کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران حمایت کردند.

نمایندگان دموکرات در آن نامه با بیان اینکه دیپلماسی با ایران، بهترین راه برای متوقف کردن و به عقب برگرداندن برنامه هسته‌ای ایران است، گفتند: «ما در حمایت از شما برای برداشتن گام‌های دیپلماتیک ضروری سریع جهت احیای محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران متحد هستیم».

این اقدام دموکرات‌ها با اقدام متقابل جمهوری‌خواهان روبرو شد و ۱۲۵ نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان با ارسال نامه‌ای به بایدن از او خواستند به برجام بازنگردد و از اهرم فشار ایجادشده در اثر تحریم‌های دولت دونالد ترامپ برای وادار کردن ایران به توافق بر سر همه موضوعات محل اختلاف استفاده کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: