کد خبر: ۵۳۳۹۸۳
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲

روز جهانی صلح که همه ساله در سی و یکم سپتامبر برگزار می‌شود، به طور اختصاصی به نبود جنگ و خشونت تاکید می کند. بزرگداشت این روز، اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شده و از آن زمان تا به امروز، توسط کشورهای مختلف ادامه پیدا کرده است.

به گزارش شفاف، اگرچه همچنان در نقاط مختلف دنیا جنگ وجود دارد اما این واقعیت به معنی آن نیست که زمینه سازی برای صلح امری غیرممکن است.

بهزاد شیشه‌گران، نقاش و طراح گرافیک که به مناسبت این روز پوستری طراحی کرده، درباره این موضوع این چنین نوشته است: «هنر ضدجنگ» و «هنر برای صلح» همواره برای ابراز مخالفت با جنگ و گاهی نیز به جای یکدیگر به کار می‌روند، اما تفاوت قابل توجهی در نحوه بیان خود دارند: «هنر ضد جنگ»، چهره‌ی کریه جنگ را به شکلی تلخ، تند و زننده و به کمک تصاویری دهشتناک و خشونت بار از قتل عام انسان‌ها و حیوانات، تخریب و ویرانی شهرها و روستاها و آوارگی انسان‌ها و نظایر آن به نمایش می‌گذارد. اما در «هنر برای صلح» هنرمند می‌کوشد برای ابراز دیدگاهش از صلح جهانی و نفی جنگ و خشونت، فضایی مثبت و خوشایند در آثارش ایجاد نماید. به همین سبب درصدد برآمدم پوستری برای صلح و تقبیج جنگ طراحی کنم.»

اثر بهزاد شیشه گران

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: