کد خبر: ۵۳۵۳۳۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱

نخستین موشک ساخت داخل کره جنوبی امروز (پنج‌شنبه) به ارتفاع مورد نظر خود رسید؛ اما نتوانست شبه ماهواره‌ای به وزن یک و نیم تن را در مدار قرار دهد و به همین خاطر در انجام این ماموریت ناموفق بود.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی که بر این پرتاب موشکی نظارت داشت، همچنان این آزمایش موشکی را به عنوان یک "موفقیت فوق‌العاده" توصیف می‌کند که این کشور را در تعقیب برنامه پرتاب ماهواره‌ای خود یک گام به جلو می‌برد.

لیم هی-سوک، وزیر علوم کره جنوبی گفت: مراحل اول و دوم راکت "نوری" یعنی مراحل پرتاب و جداسازی به خوبی انجام شدند؛ اما مرحله سوم که قرار دادن یک شبه ماهواره در مدار بود با موفقیت انجام نشد.

در حالی که کره جنوبی می‌گوید قصد دارد از موشک "نوری" برای پرتاب ماهواره استفاده کند، این آزمایش به عنوان بخشی از پیشرفت مداوم این کشور در زمینه توسعه تسلیحات در نظر گرفته شده است.

هزینه ساخت موشک "نوری" یک میلیارد و شش میلیون دلار برآورد شده است. وزن این موشک ۲۰۰ تن و طول آن ۴۷.۲ متر و دارای شش موتور سوخت مایع است.

رئیس جمهوری کره جنوبی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: اگرچه این پرتاب به طور کامل به تمامی اهداف خود دست نیافت؛ اما همچنان یک موفقیت فوق‌العاده برای نخستین پرتاب موشکی محسوب می‌شود.

کره جنوبی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به ماه کاوشگر بفرستد.

پرتاب این موشک در بحبوحه تشدید رقابت تسلیحاتی بین دو کره صورت گرفته است. هر دو کشور به تازگی سلاح‌های جدیدی را آزمایش کرده‌اند.

به گفته موسسه تحقیقاتی هوافضای کره که ناظر بر این پرواز بوده، کره جنوبی قصد دارد تا سال ۲۰۲۷ چهار پرتاب دیگر "نوری" را برای افزایش قابلیت اطمینان انجام دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: