کد خبر: ۵۳۶۴۱۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۱

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: هر واکسن کرونا که مورد تایید، معتبر و دارای مجوز است را می توان برای مادران باردار تزریق کرد. پوشش واکسیناسیون در این گروه، با میانگین جامعه فاصله دارد.

به گزارش شفاف، قاسم جان بابایی در حاشیه پنجاهمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: هر واکسن کرونا که مورد تایید، معتبر و دارای مجوز است را می توان برای مادران باردار تزریق کرد. الان پروتکل کشوری برای تزریق واکسن کرونا به مادران باردار وجود دارد اما متاسفانه به خاطر واکسن هراسی که در کشور به ویژه برای مادران باردار ایجاد شده، پوشش واکسیناسیون در این گروه، خیلی با میانگین جامعه فاصله دارد. حتما نیاز است که همه کمک کنند تا پوشش واکسیناسیون در مادران باردار افزایش یابد و به هدف بالای 80 درصد و حتی به 100 درصد هم برسد چون متاسفانه تعداد قابل توجهی از آنها را به خاطر ابتلا به کووید19 از دست دادیم که ضایعه ای غیرقابل جبران است.

وی افزود: تقاضای ما این است که این گروه هدف، با سرعت بالا، واکسینه شوند و پویش واکسیناسیون مادران باردار را به زودی راه اندازی می‌کنیم تا با رویکرد اقناعی و آگاهی بخشی به این گروه هدف و همچنین ارائه آموزش به نیروهای بهداشتی و درمانی، بتوانیم عقب ماندگی های واکسیناسیون مادران باردار را جبران کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: خوشبختانه واکسن‌های معتبر، مطمئن و بی خطری برای واکسیناسیون مادران باردار در کشور در دسترس است و امیدواریم که به سرعت واکسیناسیون این گروه انجام شود.

جان بابایی خاطرنشان کرد: امروز در جلسه کمیته علمی کشوری کرونا مسائل مربوط به ارتقای استانداردهای بخش‌های مراقبت‌های ویژه در بیمارستانها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. موضوع دیگری که مطرح شد و تا فردا، نظرات کمیته علمی به صورت رسمی اعلام می‌شود، مربوط به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بود.

وی تصریح کرد: با توجه به اتفاقاتی که در بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی در کشورهای منطقه و اروپایی رخ داد، اگر بازگشایی مدارس مدیریت شده نباشد و همه دانش آموزان در مدتی مشخص سر کلاس حضور داشته باشند، قطعا نگرانی ایجاد می‌کند. باید از فرصت بازگشایی مدارس استفاده مطلوب کنیم. مدرسه می تواند محلی برای آموزش واکسیناسیون خانواده ها و دانش آموزان باشد و حتما باید در مدارس، سیستم رصد داشته باشیم تا اگر شروع بیماری در مدارس باعث ایجاد نگرانی در جامعه شود، بلافاصله موارد شناسایی شود و منجر به تعطیلی همه مدارس نشود و تبعات زیادی به همراه نداشته و بی اعتمادی در بین مردم ایجاد نکرده باشد.

رییس کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی باید معقول، منطقی و با رصد تمام شرایط خانواده ها و دانش آموزان باشد. در هفته های قبل، موضوع بازگشایی مدارس در کمیته علمی مطرح و گزارش آن به همراه قواعد و استانداردهای بازگشایی، رسما به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است. معاونت بهداشت وزارت بهداشت جلسات متعددی با وزارت آموزش و پرورش در خصوص پروتکل های بازگشایی مدارس داشته است اما کمیته علمی کشوری کرونا، نگرانی ها را از نظر مطالعات و تجارب بین المللی بیان و در گزارشی به ستاد ملی مقابله با کرونا، ارائه می‌کند.

وی عنوان کرد: موضوع بازگشایی مدارس در ستاد ملی مقابله با کرونا با در نظر گرفتن همه ابعاد و جوانب اتخاذ می‌شود. در کمیته علمی، صرفا بحث‌های کارشناسی و بررسی مطالعات و تجارب بین المللی مطرح می‌شود اما تصمیم ستاد ملی، جمع جوانب همه مسائل اجتماعی و سیاسی است و اگر تصمیم به بازگشایی مدارس گرفته شده، اعضای ستاد ملی همه جوانب را در نظر گرفته و بعد تصمیم گرفته اند اما بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی باید گام به گام باشد و هر گامی که بر می داریم باید ارزیابی شود که چقدر بار بیماری کرونا اضافه شده یا اگر اضافه نشده گام بعدی را برداریم.

جان بابایی یادآور شد: قطعا در استانهایی که پوشش واکسیناسیون بیشتر است، میزان ابتلا به کووید19 کمتر است. گیلان بالاترین میزان پوشش واکسیناسیون کرونا در کشور را دارد اما در برخی استانها این پوشش کمتر بوده است. در اروپا کشورهایی مانند آلمان، اتریش و هلند که الان دچار مشکلات جدی شده اند، اکثریت موارد فوتی آنها، افراد غیر واکسینه هستند و باید از این تجارب، به خوبی استفاده کنیم.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در مدیریت کرونا، مهمترین موضوع، واکسیناسیون است. در چندماه اخیر سرعت بسیار خوبی در واکسیناسیون گروه هدف داشته‌ایم و از کشورهایی بودیم که عقب ماندگی‌های گذشته در واکسیناسیون عمومی به سرعت جبران شد. متاسفانه هنوز درصدی از جمعیت گروه هدف، واکسن کرونا را تزریق نکرده اند و با رویکرد اقناعی، تقاضای ما این است که این افراد حتما به سرعت واکسن کرونا را تزریق کنند.

وی افزود: متاسفانه در کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اتریش، هلند و روسیه، افراد واکسینه نشده به سرعت به کرونا مبتلا می‌شوند. دیروز در روسیه، بالغ بر یک هزار و 200 مورد فوت بیمار کرونایی ثبت شده و تقریباً اکثر قریب به اتفاق این افراد، واکسن تزریق نکرده بودند بنابراین خواهش ما همراهی بیشتر افراد واکسن نزده است چون سرعت واکسیناسیون در حال حاضر کمی کاهش یافته است.

رییس کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: افراد بالای 60 سال با توجه به گذشت زمان از تزریق دوز دوم، لازم است که برای تزریق دوز سوم اقدام کنند چون ضروری است که ایمنی بدن این افراد را در سطح بالا نگه داریم. در ایران میزان بستری و فوت بیماران کووید19 کاهش یافته و لازم است که همه جمعیت گروه هدف، واکسن کرونا را تزریق کنند.

جان بابایی یادآور شد: هنوز گرفتاری های خوشه ای در برخی نقاط کشور از نظر ابتلا به کرونا داریم. استانهایی که در آنها مشاغل فصلی و برداشت محصولاتی مانند پسته در دامغان یا زعفران در مناطق مختلف رواج دارد، بسیاری از کارگرها از شهرها و استانهای مجاور ممکن است که در چند شهر، دورهم جمع شوند. باید خیلی مراعات شود که ابتلای خوشه‌ای و منطقه ای رخ ندهد چون تجربه ثابت کرده که کرونا با ابتلای خوشه ای شروع می شود و شهرهای اطراف را درگیر کرده و گسترش پیدا می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: