کد خبر: ۵۴۴۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
پیشکسوتان حوزه مهندسی شیمی تقدیر شدند

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در مراسم تقدیر از پیشکسوتان حوزه مهندسی شیمی تاکید کرد: زیست‌بوم فناوری و نوآوری را در قالب همکاری مشترک با انجمن‌های علمی توسعه می‌دهیم.

به گزارش شفاف، سورنا ستاری در نشست سالیانه اعضای حقوقی انجمن مهندسی شیمی ایران با بیان این‌که در این حوزه آمادگی داریم تا در قالب یک سازوکار و همکاری مشترک با انجمن‌های علمی، زمینه را برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری فراهم کنیم، ادامه داد: این سازوکار با مسئولیت دوسویه و تعامل مشترک انجمن‌ها، تعریف می‌شود و برای آغاز می‌توان با انجمن مهندسی شیمی که یکی از موفق‌ترین انجمن‌های علمی کشور است و ظرفیت‌های خوبی دارد، این همکاری را توسعه دهیم.

وی با بیان این‌که بخش قابل توجهی از نیازهای محصول و فناوری در حوزه شیمی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و ظرفیت‌های علمی موجود داخل کشور، قابل تامین است، ادامه داد: در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، حجم ارزبری و واردات بسیار زیادی داریم که بخش عمده این واردات، مواد شیمیایی است که فناوری آن‌ها به دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی برمی‌گردد. تولید و فرآوری بسیاری از این مواد، حتی پیچیدگی فناورانه ندارد و می‌توان با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، این نیاز را تامین کرد.

وی با تأکید بر این‌که می‌باید چرخه دانش تا محصول در حوزه‌های مختلف شکل بگیرد، ادامه داد: خوشبختانه این چرخه در حوزه شیمی به خوبی فعال شده است، اما در بسیاری از حوزه‌های راهبردی مانند کشاورزی، تا نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم. کشاورزی بیش از ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را شکل می‌دهد یا در حوزه زمین شناسی که با وجود ظرفیت‌های خارق‌العاده معدنی، ضعف‌های زیادی در خلق ارزش افزوده و اشتغال وجود دارد. شرکت‌های بسیار خوبی در حوزه زیست‌فناوری داریم که بخش عمده‌ای از فعالان آن، فارغ‌التحصیلان مهندسی شیمی هستند. به نظر می‌رسد که این زیست‌بوم در حوزه مهندسی شیمی به خوبی شکل گرفته است و وظیفه خود را حمایت از این ظرفیت می‌دانیم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ارزیابی، قیمت‌گذاری فناوری و قراردادها را سازوکارهای قابل شکل گیری در قالب شرکت‌ها دانست و گفت: از آن‌جایی‌که این مباحث ماهیت تجاری دارد، باید یک سازوکار در انجمن تعریف شود. نمونه‌های بین‌المللی موفق در حوزه انجمن‌ها وجود دارد و بخشی از آن توسعه فعالیت انجمن است و اعضای انجمن که از شرکت‌های توانمند هستند، می توانند به رشد و توسعه این انجمن کمک کنند و ما نیز در این مسیر آمادگی داریم تا حمایت‌های لازم را صورت دهیم.

تقدیر از پیشکسوتان مهندسی شیمی

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در ادامه نشست سالیانه اعضای حقوقی انجمن مهندسی شیمی، با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری از پیشکسوتان حوزه مهندسی شیمی از جمله پژوهشگران برجسته و استادان دانشگاه توانمند قدردانی شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: