کد خبر: ۵۴۵۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷

سازمان جهانی بهداشت خطر همه گیری جهانی بیماری آبله میمون را بعید دانست.

به گزارش شفاف، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد هنوز بسیار زود است که گفته شود آیا شیوع اخیر آبله میمون به یک همه گیری جهانی بدل خواهد شد یا خیر؛ هرچند در حال حاضر فرصت برای مهار موارد رو به افزایش وجود دارد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد هنوز موارد ناشناخته بسیاری در خصوص افزایش موارد ابتلا در خارج از آفریقا (جایی که ویروس بومی آن مناطق شناخته می‌شود) وجود دارد.

سیلوی بریاند، مدیر تیم آمادگی و پیشگیری از همه گیری سازمان جهانی بهداشت گفت: این ویروس نباید با کرونا اشتباه گرفته شود و خطر آن برای عموم پایین است.

وی گفت: ما به واقع نمی‌خواهیم مردم وحشت کرده و یا بترسند و فکر کنند این مانند کرونا و یا بدتر از آن است. بیماری آبله میمون کرونا نیست؛ این یک ویروس متفاوت است.

آبله میمون یک ویروس عفونی نادر، اما ملایم است که می‌تواند علائمی شبیه به آنفلوانزا از جمله بثورات پوستی، تب، سردرد، درد‌های عضلانی، ورم و کمردرد ایجاد کند.

اگرچه شیوع آبله میمون در مناطق مرکزی و غربی آفریقا که ویروس بومی آن مناطق به حساب می‌آید، غیرمعمول نیست؛ اما کارشناسان پس از افزایش موارد ابتلا به این بیماری در اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا دچار شگفتی شده اند.

تا روز یکشنبه، ۴۳۵ مورد تایید شده و مشکوک در ۲۴ کشور خارج از آفریقا گزارش شده اند.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: