کد خبر: ۵۴۵۸۰۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۷
طی پنجمین ماموریت "بلو اوریجین"

شرکت فضایی "بلو اوریجین" شش گردشگر فضایی دیگر(Blue Origin) را به فضا فرستاد و پس از یک ماجراجویی حدودا ۱۱ دقیقه‌ای به زمین بازگرداند.

به گزارش شفاف، فضاپیمای زیرمداری "نیوشپرد"(New Shepard) شرکت "بلواوریجین" امروز در ساعت ۹:۲۶ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۷:۵۶ به وقت ایران) از پایگاه فضایی این شرکت در غرب تگزاس به فضا پرتاب شد.

"نیوشپرد" متشکل از یک موشک و یک کپسول فضایی است که هر دو آن‌ها چندبار مصرف هستند. موشک آن پس از پرتاب مشابه موشک‌های فالکون۹ شرکت اسپیس‌ایکس پس از هفت دقیقه و ۲۵ ثانیه فرودی عمودی انجام داد و کپسول حامل فضانوردان با چتر نجات به زمین بازگشت.

ماموریت نیوشپرد به طور کلی ۱۰ دقیقه و پنج ثانیه به طول انجامید و مسافران طی این پرواز برای چندین دقیقه بی‌وزنی را تجربه کردند و زمین را در تاریکی فضا مشاهده کردند.

این ماموریت بیست و یکمین پرواز نیوشپرد تاکنون بوده است و نام ماموریت نیز بر همین اساس NS-۲۱ انتخاب شده است. اگرچه تاکنون ۲۱ ماموریت به انجام رسیده اما تنها پنج مورد از آنها سرنشین‌دار بوده‌اند و این پرواز که پنجمین پرواز سرنشین‌دار بلواوریجین است به دنبال ماموریت‌های ماه ژوئیه، اکتبر و دسامبر سال ۲۰۲۱ و ۳۱ مارس سال جاری انجام شد.

۶ گردشگر دیگر به فضا رفتند

مسافرین این پرواز "ایوان دیک"(Evan Dick)، "کاتیا اچازارتا"(Katya Echazarreta)، "همیش هاردینگ"(Hamish Harding)، "ویکتور کوریا هسپانها"(Victor Correa Hespanha) ، "جیسون رابینسون"(Jaison Robinson)  و "ویکتور وسکووو ویکتور"(Victor Vescovo Victor)  هستند.

چندین نفر از مسافرین این ماموریت برای اولین بار از فضا بازدید کردند. به عنوان مثال، "اچازارتا" اولین فرد مکزیکی تباری است که به فضا رفته است و "دیک" اولین فردی است که برای دومین بار سوار بر موشک شرکت بلواوریجین به فضا پرواز کرد. او یکی از خدمه ماموریت NS-۱۹ بود که در روز ۱۱ دسامبر سال ۲۰۲۱  پرتاب شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: