کد خبر: ۵۴۶۲۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸

هیدروژل تزریقی کمردرد ناشی از دیسک‌های آسیب دیده را در آزمایشات انسانی درمان می‌کند.

به گزارش شفاف، آزمایشات انسانی نشان داده است که تزریق هیدروژل یک درمان امیدوارکننده و موثر برای کمردرد مزمن ناشی از بیماری دیسک دژنراتیو (DDD) است. این درمان به مراتب کمتر از سایر جراحی‌ها تهاجمی است و تاییدیه FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) را دریافت کرده است.

دیسک‌های ستون فقرات نقش مهمی در محافظت از مهره‌ها دارند، اما مانند بسیاری از قسمت‌های بدن با افزایش سن شروع به فرسودگی می‌کنند. در بسیاری از افراد، مایع پرشده دیسک‌ها می‌تواند خشک شود یا نشت کند و باعث درد شود و بر تحرک تأثیر بگذارد.
متأسفانه، درمان‌ها تا حد زیادی به مراقبت‌هایی مانند استراحت، فیزیوتراپی و مسکن‌ها یا در موارد شدیدتر، جراحی که در آن دیسک‌ها برداشته شده یا با پروتز جایگزین می‌شوند، محدود می‌شود.

اخیراً، دانشمندان گزینه جدیدی را توسعه داده‌اند. هیدروژلی که می‌تواند به ستون فقرات تزریق شود. جایی که شکاف‌ها و پارگی‌های دیسک آسیب‌دیده را پر می‌کند و بخشی از بالشتک آن را برای کاهش درد بازیابی می‌کند.
این ژل که توسط شرکت پزشکی ReGelTec ساخته شده است، با نام Hydrafil شناخته می‌شود و در سال ۲۰۲۰ از سازمان غذا و داروی آمریکا، نام ابزار Breakthrough Device را دریافت کرد؛ و اکنون نتایج اولین آزمایشات انسانی در دست است.

این کارآزمایی شامل ۲۰ بیمار ۲۲ تا ۶۹ ساله بود که همگی کمردرد مزمن ناشی از DDD داشتند. همه آن‌ها درد خود را چهار یا بیشتر در مقیاس ۱۰ درجه‌ای توصیف کرده بودند، و همه با سایر روش‌های درمانی تنها تسکین خفیفی از درمان‌های موجود را گزارش کرده بودند.

در روش درمانب پیشنهادی، ابتدا ژل حرارت داده می‌شود تا به مایع غلیظی تبدیل شود و سپس با استفاده از یک سوزن گیج ۱۷ به دیسک‌های آسیب دیده تزریق می‌شود. تا هنگامی که دمای بدن خنک می‌شود، ایمپلنتی با همان نوع خواص بیومکانیکی دیسک طبیعی تشکیل می‌دهد. سپس بیماران به مدت شش ماه تحت نظر قرار گرفتند تا بهبودی آن‌ها ارزیابی شود.
مطمئناً، همه شرکت کنندگان بهبود‌هایی را در درد و تحرک گزارش کردند. در مقیاس ۰ تا ۱۰، میانگین سطح درد گزارش شده از ۷.۱ به ۲.۰ کاهش یافت.
در پرسشنامه‌ای در مورد اینکه چگونه کمردرد آن‌ها را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد، میانگین امتیاز آن‌ها از ۴۸ به ۶ کاهش یافت.
داگلاس بیل، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: اگر این یافته‌ها در تحقیقات بیشتر تأیید شود، این روش ممکن است یک درمان بسیار امیدوارکننده برای کمردرد مزمن در افرادی باشد که تسکین کافی از مراقبت‌های محافظه‌کارانه پیدا نکرده‌اند.
تزریق ژل آسان است، نیازی به جراحی باز ندارد و روشی آسان برای بیمار است.این تحقیق هفته آینده در نشست علمی سالانه انجمن رادیولوژی مداخله‌ای ارائه خواهد شد. 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: