کد خبر: ۵۴۸۲۳۵
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۲

یک منبع نزدیک به رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد که این جریان به چارچوب هماهنگی شیعیان اجازه تشکیل هیچگونه دولت توافقی طی مرحله آتی را نخواهد داد.

به گزارش شفاف، به نقل از شفق نیوز، یک منبع نزدیک به رهبر جریان صدر عراق که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: صدر مانع تشکیل هرگونه دولتی خواهد شد که براساس این رویکرد تشکیل شود و در صورتی که چارچوب هماهنگی به سمت تشکیل چنین دولتی پیش برود، مردم را برای ممانعت از این امر ترغیب و تحریک خواهیم کرد.

منبع مذکور همچنین اعلام کرد، اعضای چارچوب هماهنگی به خوبی می دانند که صدر اجازه تشکیل دولت توافقی را نخواهد داد که تمامی کرسی‌های وزارتی شیعی را تصاحب می‌کند؛ بنابراین چارچوب هماهنگی در جنبش خود برای تشکیل دولت جدید به آرامی و با هوشیاری حرکت می‌کند و چارچوب هماهنگی می‌داند که پس از هرگونه اقدام واقعی برای تشکیل دولت توافقی، اعضای جریان صدر به خیابان خواهند آمد.

پیشتر چارچوب هماهنگی شیعیان عراق که شامل گروه‌های سیاسی شیعه عراق به جز جریان صدر می‌شود، اعلام کرد، جایگاه‌ها و مناصب جریان صدر در دولت عراق محفوظ می‌ماند و در صورت تشکیل دولت فدرال عراق به آن لطمه‌ای وارد نخواهد شد.

پیشتر حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در بیانیه مطبوعاتی ارسال هر گونه پیامی درباره پست نخست وزیری برای رهبران چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعه عراق را تکذیب کرد.

در ادامه این بیانیه آمده بود: ما به افکار عمومی و همه گروه‌ها اعلام می‌کنیم که این خبر صحت ندارد و بی‌اساس است، در روند سیاسی عراق و کابینه آتی برای بارزانی نام هیچ شخص و یا گروهی اهمیت ندارد بلکه آنچه مهم است اجرای قانون اساسی و برنامه دولت آتی عراق است که باید بر اصول سه‌گانه مشارکت، تعادل و توافق متکی باشد.

پیشتر مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق به رئیس فراکسیون جریان صدر در پارلمان دستور داد که استعفاهای نمایندگان این جریان را به هیئت رئیسه پارلمان تقدیم کند. محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق هم با استعفاهای این نمایندگان موافقت کرد.

با خروج صدر از روند تشکیل دولت جدید عراق، چارچوب هماهنگی شیعیان به عنوان بزرگترین جریان سیاسی شیعه در پارلمان رایزنی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق و تشکیل دولت را آغاز کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: