کد خبر: ۵۴۹۴۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱

پلنت پایلوت ساخت گاز هلیوم و LNG و سه محصول دانش‌بنیان مبدل‌های پلن فیت، سیستم خالص‌سازی و توربواکسپندرهای دور بالا عصر امروز در حاشیه هیات امنای دانشگاه شریف رونمایی شد.

به گزارش شفاف، در این مراسم که با حضور دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مخبر معاون اول رییس جمهور، دکتر جلیلی رئیس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، دکتر مخبر از توانمندی‌ها و محصولات دانش‌بنیان بازدید کرد و گفت: دولت بنای جدی بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی به ویژه در حوزه‌های استراتژیک دارد.

هلیوم به دلیل خواص منحصر به فرد خود یک ماده استراتژیک در دنیا محسوب می‌شود که کاربردهای فراوانی در حوزه‌های سلامت، نفت و گاز، مواد پیشرفته، فضایی و ... دارد. با وجود منابع عظیم مناسب در پارس جنوبی، درسال‌های گذشته هلیوم مورد نیاز کشور بصورت کامل از طریق واردات تامین می‌شد که با اعمال تحریم‌های آمریکا، راه ورود هلیوم به کشور عملا بسته شد و بسیاری از صنایع کشور دچار آسیب شدند.

پس از تحریم واردات هلیوم، متخصصان و نخبگان دانشگاه صنعتی شریف پس از تلاشی ۱۰ ساله، موفق به کسب دانش و فناوری مورد نیاز دستیابی به هلیوم با خلوص 99.999 درصد و LNG گاز مایع طبیعی شدند. با کسب دانش تولید هلیوم امکان خودکفایی در این محصول استراتژیک میسر شد که امروز به صورت رسمی از این فناوری رونمایی شد.

برای ساخت پلنت‌های تولید هلیوم و LNG از محصولاتی با فناوری بالا شامل مبدل‌های پلن فیت، سیستم خالص سازی و توربواکسپندرهای دور بالا استفاده شده است که دانش طراحی، ساخت و راه اندازی آن بصورت کامل توسط نخبگان دانشگاه صنعتی شریف و شرکت‌های دانش بنیان ایرانی بومی شده است.

در سال‌های گذشته به ویژه بعد از جنگ روسیه و اوکراین حجم تقاضای LNG در دنیا افزایش شدیدی یافته است که به افزایش پنج برابری قیمت جهانی آن منجر شده است؛ علاوه بر آن با تولید این محصول، امکان توسعه در حوزه‌های حمل و نقل ریلی و جاده ای در کشور و مدیریت عرضه و تقاضای گاز (پیک شیرینگ) فراهم شده است.  

فناوری تولید هلیوم در رده فناوری‌های بسیار پیچیده و با کاربردهای فراوان قرار دارد و امروز با کسب این فناوری، امکان بهره‌مندی از آن جهت توسعه فناوری صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، معادن، پزشکی، هواشناسی و فناوری فضایی ایجاد شده است.

به نقل از وزارت علوم، با توجه به وجود منابع اولیه مناسب در پارس جنوبی و کسب دانش جداسازی هلیوم، امید است با راه اندازی واحدهای صنعتی تولید هلیوم در کشور، علاوه بر تامین نیاز کشور، امکان صادرات این محصول و تبدیل ایران به قطب تولید و صادرات هلیوم در جهان میسر شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: