کد خبر: ۵۵۰۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۳

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نسبت به قطع یا خشکاندن درختان در نواحی مختلف شهر واکنش نشان داد.

به گزارش شفاف، مهدی پیرهادی امروز در جریان هشتاد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار گفت: خبرنگاران کار سخت، طاقت‌فرسا، پراسترس و مطالبه‌گرانه‌ای دارند و وظیفه سختی را برعهده گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به خشکانده شدن درختان در چند روز گذشته تصریح کرد: بنده موضوع را به مناطق مختلف منعکس کرده‌ام که جا دارد از مناطق بخاطر پیگیر‌شان تشکر کنم اما مردم باید دلایل خشک شدن هر یک از این درختان را بدانند.

وی با اشاره به اینکه قطع برخی از درختان به دلیل ساخت و ساز بوده است که این مسئله توجیهی ندارد، ادامه داد: شهرداران نواحی باید تذکرات لازم را بدهند و مدیریت کنند که درختان قطع و یا خشک نشوند.

پیرهادی با بیان اینکه سازمان بوستان‌ها و مناطق 22 گانه برای نگهداشت درختان تلاش زیادی را انجام می‌دهند، بیان کرد: چون بازتاب قطع شدن همین تعداد محدود درخت در فضای مجازی زیاد است، تقاضا داریم که توجه بیشتری به این مسئله صورت بگیرد.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به نظافت شهر پس از مراسمات عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی گفت: از پاکبانان و نیروهای خدماتی شهری نیز در این زمینه تشکر می‌شود.

به گزارش شفاف، پرویز سروری نایب‌رئیس شورای شهر تهران نیز در ادامه جلسه با تاکید بر اینکه شهروندان تهرانی هر ساله پرشکوه‌تر از سال‌های قبل مراسم عزاداری ایام محرم را برگزار می‌کنند، گفت: مراسم عزاداری امسال از کودکان و نوجوانان و عاشقان اباعبدالله‌الحسین(ع) پر شده بود.

وی با بیان اینکه میثم مطیعی یکی از مداحان ولایتمدار نوحه‌ای انقلابی را در ایام محرم خواند، گفت: این نوحه در مسیر حذف قرار گرفته است و نباید فضای مجازی را در اختیار دشمنان قرار بدهیم که به ما بگوید چه بکنیم یا نکنیم و این چیزی جز ترور رسانه‌ای نیست.

سروری با تاکید بر اینکه شهید سردار سلیمانی را نیز پس از ترور فیزیکی، ترور مجازی کردند، گفت: دایره این موضوع روز به روز وسیع‌تر می‌شود و اگر قدرت نداشته باشیم و در برابر این تحرکات بایستیم باید شاهد موارد بیشتری از این قبیل موضوعات باشیم.

در ادامه، ناصر امانی، عضو شورای شهر تهران نیز با اشاره به گزارش شفاف، گزارش یک فرد نیست و بنده به نمایندگی از شورای ششم که یکی از مهم‌ترین شعارهای ما توجه به مناطق محروم و کم‌برخوردار بود این گزارش‌ها را در صحن شورا منعکس می‌کنم. محله‌ای به نام یک شهید سرافراز دفاع مقدس در منطقه 13 که در حاشیه میدان امام حسین(ع) و ضلع شرقی خیابان 17 شهریور واقع شده است و مهم‌ترین مسئله آن مشکلات اجتماعی و فرهنگی و بعد بافت فرسوده است و سایر مسائل فرع بر این دو مشکل هستند.

امانی اضافه کرد: محله‌ای با حدود 30 هزار نفر جمعیت که در طی 10 سال از حدود 15هزار نفر به دو برابر یعنی 30 هزار نفر افزایش یافته است. البته حضور مهاجرین عامل اصلی این افزایش جمعیت است. 700 خانواده بی‌سرپرست یا بد سرپرست که مادران بار اصلی مشکلات را بر دوش می‌کشند و از حمایت‌های مادی و معنوی لازم و کافی برخوردار نیستند، در این محله زندگی می‌کنند. خانه‌های مجردی و بعضا پلاک قرمزی که چند برابر ظرفیتشان ساکن می‌پذیرند. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اخیراً با هجوم اتباع بیگانه به محلات حاشیه میدان امام حسین(ع) و خیابان‌های اطراف این مشکل در حال تشدید شدن است. حضور معتادان متجاهر به‌ویژه در پایان ساعات روز و در طول شب و در نتیجه ناامنی و سرقت لوازم منزل، خودرو و مغازه یکی دیگر از مسائلی است که مورد اعتراض و شکایت مردم است.

وی گفت: بازارهای شهرستانی و جان‌فروز که شلوغ‌ترین محل‌های این منطقه است در ساعات آغازین روز در حال رهاسازی ضایعات و پسماندهای میوه و تره‌بار و سایر محصولات خود از قبیل ماهی و مرغ در کف بازار بودند که سبب بوی نامطبوع آزاردهنده‌ای که مشام هر عابری را مشمئز می‌کند، شده بود. وانت‌بارهایی که به‌ویژه در ساعات بعدازظهر به صورت انبوه در حومه این دو بازار پارک می‌کنند و ضمن ایجاد ترافیک و سد معبر، موجب آلودگی صوتی هم می‌شوند.

امانی تصریح کرد: ساختمان سینمای رنگین‌کمان در خیابان شهرستانی که متعلق به شهرداری تهران است و 17 سال است که رها شده فرصتی است که در صورت توافق با چند مغازه همکف آن امکان اجرای یک طرح فرهنگی برای مردم و شهرداری فراهم خواهد شد. وضعیت نظافت و رفت و روب در محله به جز دو بازاری که گفتم قابل قبول است و اکثر مخازن نو و جدید هستند و مردم از این موضوع رضایت داشتند. تنها زمین و سالن ورزشی محله در اجرای پروژه بزرگراه امام علی(ع) با بیمارستان بوعلی که بخشی از آن که در طرح امام علی(ع) قرار گرفته بود تهاتر شده و زمین کوچک چمن مصنوعی که در شرق بزرگ راه قرار گرفته امکان بهره‌برداری‌اش توسط مردم فراهم نشده است.

همچنین مهدی اقراریان عضو شورای شهر تهران نیز ضمن تبریک روز خبرنگار و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و عزاداری‌ها طی تذکری در مورد خشک شدن درختان اظهار کرد: از برادران عزیزم در کمیسیون خدمات شهری و به‌ویژه از خواهر ارجمندم خانم نجفی می‌خواهم این موضوع را در کمیسیون مربوطه دنبال کنند.

وی تصریح کرد: گزارشاتی وصول شده که نشان می‌دهد جریمه قطع درختان که کاشت دوباره درخت بود عملی نیست، چراکه روابطی شکل گرفته است که این جریمه را از گردن خاطی برمی‌دارد.

اقراریان همچنین طی پیشنهادی درخصوص نام شهدا و نام‌گذاری کوچه‌هایی به نام شهدا گفت: مقام معظم رهبری در یک پیام در روز پنجم هفته دفاع مقدس در پی جریانی که تلاش می‌کرد که نام شهدا و کلمه شهید را از اسامی کوچه‌های تهران پاک کند، فرمودند: "یاد و نام شهیدان مایه سربلندی ملت و نشانه راه به سوی پیروزی است. فداکاری شجاعانه آنان است که عظمت ملت‌ها و عمق مبانی فرهنگی و تمدنی آنها را به اثبات می‌رساند. لذا همه وظیفه داریم این نام‌‌های نورانی را تکریم کنیم."

عضو شورای شهر تهران با ذکر سخنان مقام معظم رهبری افزود: ما وظیفه نداریم که فقط اسم کوچه‌هایمان را به نام شهدا بگذاریم، بلکه وظیفه داریم نام شهدا را تکریم کنیم. تکریم کردن معنا و مفهوم مشخصی دارد. اینگونه نیست که یک کوچه را به نام شهید گذاشتیم بعد رنگش رفت و خراب شد آن را رها کنیم و بعد نام خود را بگذاریم شهرداری انقلابی و حزب‌اللهی؛ لذا همه وظیفه داریم نام‌های نورانی شهیدان را تکریم کنیم و عظمت جایگاه آنان را در یادها ماندگار سازیم و افتخاری است برای کوی‌ها و برزن‌ها که نام شهید و عنوان شهادت بر فراز آنها بدرخشد.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران ادامه داد: ما افتخار می‌کنیم به جنوب شهر، به مناطقی که در هر کوچه‌اش یک یا دو شهید و بعضا چهار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند و امروز این مناطق از تهران هستند که بیشترین معضلات را دارند و یک سال از عمر شورای ششم گذشت و یکسال از عمر دولت فعلی گذشت اما آیا این سوال را از خود بپرسیم که امروز مسئله محرومین، مسئله مستضعفین، مسئله طبقه گرفتار جامعه جزو اولویت‌های ما قرار دارد؟ اگر که پاسخ آن آری است که مرحبا و اگر پاسخ آری نیست باید فکری به حال خودمان بکنیم.

وی گفت: امیدوارم که این بار صدای ما شنیده شود و شهرداری تهران برای این تابلو هایی که در یک مقطعی بسیج شهرداری در سر هر کوی و برزنی اطلاعات حداقلی از نام شهید گذاشته بود، مجددا تقویت شده و شاهد تکرار آن باشیم.

اقراریان در این خصوص پیشنهاد کرد: سازمان زیباسازی شهرداری یا بسیج شهرداری مثل سابق به این موضوع ورود کنند و با کمک یا همکاری بنیاد شهید، در هر کوچه‌ای که به نام یک شهید است، تصاویری روی تابلو های جدید با کیو آر کد تهیه شود تا وقتی افراد مراجعه می‌کنند بتوانند اطلاعاتی از این شهید به همراه دست نوشته یا وصیت‌نامه‌ای از ایشان و حتی اگر فیلمی از این شهید باقی مانده، به دست آورد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: