کد خبر: ۵۵۰۱۶۹
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹

شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما گفت: به طور میانگین در پنج سال گذشته، ۷۵ درصد دانش‌آموختگان در رسانه ملی استخدام شده‌اند، اما در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۷۸ درصد رسید.

به گزارش شفاف، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما همزمان با اعلام نتایج آزمون سراسری و انتخاب رشته داوطلبان در گفت و گویی گفت: در سال 1400 ضریب استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه صدا و سیما در رسانه ملی 78 درصد بود و این دانشگاه منبع اصلی جذب نیروی انسانی سازمان صدا و سیما است.

اسفندیاری افزود: دانشگاه صدا و سیما، دانشگاهی جامع در علوم و هنرهای رسانه است که برای تربیت نیروی انسانی نخبه، کارآمد، متعهد و انقلابی در رشته‌های فنی و مهندسی، هنری و تولیدی، علوم ارتباطات و رسانه در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما تأکید کرد: در مقطع کارشناسی  رشته‌های «مهندسی برق»، «روزنامه‌نگاری»، «کارگردانی تلویزیون» و «تلویزیون و هنرهای دیجیتال» را داریم. رشته «تلویزیون و هنرهای دیجیتال» تنها رشته کارشناسی در تهران است که علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های انیمیشن و گرافیک تلویزیونی می‌توانند آن را انتخاب کنند. 

او با اشاره به رشته کارگردانی در دانشگاه صدا و سیما گفت: این رشته نیز منحصراً در تهران در دانشگاه صدا و سیما ارائه می‌شود و فرصتی برای علاقه‌مندان فراهم می‌کند تا در زمینه تولید تلویزیونی به عنوان کارگردان تحصیل کنند و هم‌چنین امکان گذراندن دروس تخصصی تدوین و تصویربرداری را نیز دارند. 

وی ادامه داد: رشته مهندسی برق در دانشگاه صدا و سیما دارای آزمایشگاه‌های تخصصی مربوط به فرستنده، پردازش صدا و تصویر است و تجهیزاتی دارد که  در شبکه‌ها و مراکز صدا و سیما نیز استفاده می‌شود. از سویی دیگر، دانشجویان این دانشگاه دوره‌های کارآموزی‌ را در سازمان صدا و سیما می‌گذارند که به آنان کمک می‌کند بلافاصله پس از پایان تحصیل بتوانند در رسانه ملی مشغول به کار شوند. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما خاطرنشان کرد: در رشته کاردانی فنی دانشجویان در گرایش‌های فرستنده، صدا و تصویر و صدابرداری می‌توانند با دو سال و نیم تحصیل در دانشگاه صدا و سیما در رسانه ملی استخدام رسمی شوند.

اسفندیاری درباره رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه صدا و سیما گفت: هرچند این رشته در دانشگاه‌های دیگر نیز وجود دارد، اما در دانشگاه صدا و سیما به طور ویژه دانشجویان برای کار روزنامه‌نگاری رادیویی و تلویزیونی آموزش می‌بینند و در خبرگزاری صدا و سیما مهارت‌آموزی دارند. 
 
او در پاسخ به این سؤال که آیا صدا و سیما از بیرون جذب دارد یا خیر گفت: صدا و سیما براساس قانون مصوب مجلس و اساسنامه سازمان صدا و سیما موظف است که نیروهای تخصصی خود را از دانشگاه صدا و سیما جذب کند. اگر دانشگاه ما رشته‌هایی را نداشته باشد، مثلاً حسابداری، کارشناس حقوقی و  نیز در مشاغل خدماتی طبعاً سازمان از بیرون نیروی مورد نیاز را جذب می‌کند. 

رئیس دانشگاه صدا و سیما در پایان درباره شرایط پذیرش در این دانشگاه نیز گفت: براساس قوانین کشور و مقرراتی که در سازمان صدا و سیما وجود دارد، ورود به دانشگاه مستلزم احراز صلاحیت علمی و عمومی است و درنتیجه علاوه بر کنکور داوطلبان باید در مصاحبه‌های تخصصی و صلاحیت عمومی شرکت کنند. دانش‌آموختگان نیز بر اساس نظام امتیازبندی ارزیابی می‌شوند و استخدام و جایابی محل خدمت آنها بر اساس امتیازات علمی، فرهنگی و مهارتی است که در دوره تحصیل کسب می‌کنند. با این حال به طور میانگین در پنج سال گذشته 75 درصد دانش‌آموختگان در رسانه ملی استخدام شده‌اند. 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: