کد خبر: ۵۵۰۴۸۹
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳

خشکسالی جاری در بریتانیا و سایر بخش‌های اروپا بخش تولید برق را زیر فشار قرار داده است.

به گزارش شفاف، خشکسالی بی‌سابقه و گرمای کشنده تابستان امسال در قاره اروپا مشکلاتی عدیده‌ای را برای مردم این کشور ایجاد کرده است. به گفته کارشناسان خشکسالی جاری در بریتانیا و سایر بخش‌های اروپا بخش تولید برق در این قاره را تحت تأثیر قرار داده است. براساس آمارها در مجموع حدود 20 درصد از تولید نیروگاه‌های برق‌آبی کاسته شده و فعالیت تأسیسات هسته‌ای که با آب رودها خنک می‌شوند، محدود شده است.

به گزارش شفاف، کارشناسان معتقدند که این کمبودها فقط گوشه‌ای از بحران انرژی است در زمستان آینده در قاره اروپا روی خواهد داد. در بریتانیا گرمای هوا بر میزان تولید برق از سوخت‌های فسیلی، تأسیسات هسته‌ای و منابع خورشیدی اثر گذاشته است و دلیل آن این است که فناوری مورد استفاده در نیروگاه‌های برق در دمای بالا بازدهی کمتری دارند.

نیروگاه‌های برق‌آبی منبع مهم انرژی برای اروپا هستند اما کم شدن آب رودها و سدها اکنون باعث کاهش قابل توجه توانایی تولید برق از این تأسیسات شده است. به عنوان مثال ایتالیا حدود یک پنجم برق مورد نیاز خود را از این تأسیسات می‌گیرد اما تولید برق‌ از سدها در این کشور در 12 ماه گذشته 40 درصد افت کرده است.

به گفته محققان در مؤسسه "رایستاد انرژی"، در اسپانیا هم وضعیت مشابه است و میزان برق تولیدی از منابع آبی 44 درصد کاهش پیدا کرده است. یک تحلیلگر انرژی در مؤسسه رایستاد گفت: تولید نیروی برق‌آبی می‌تواند خیلی نوسان داشته باشد اما افت 40 درصدی واقعاً شدید است. این کاهش نه فقط در یک بخش اروپا بلکه در همه کشورها با ظرفیت بالای تولید نیروی برق‌آبی مشاهده می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: