کد خبر: ۵۵۰۵۳۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۲

یک مطالعه تازه نشان داده است که جایگزینی نمک با کلرید پتاسیم باعث کاهش فشار خون و در نتیجه خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

به گزارش شفاف، بروس نیل، مدیر اجرایی موسسه جورج برای سلامت جهانی در نیوتاون استرالیا می‌گوید: با جایگزینی نمک معمولی با کلرید پتاسیم، فشار خون و خطر سکته مغزی و حمله قلبی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این مطالعه که نتایج آن در مجله پزشکی "Heart" منتشر شده، بر اساس تحقیقات انجام شده در مناطق روستایی چین بوده و نشان داد که پس از استفاده از کلرید پتاسیم به عنوان جایگزین نمک، حملات قلبی و سکته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

اما این سوال برای تیم محققان باقی مانده است که آیا نتایج مشابهی در سایر کشور‌ها و جمعیت‌ها وجود خواهد داشت یا خیر؟ بنابراین نیل و همکارانش نتایج ۲۱ مطالعه منتشر شده قبلی را که شامل نزدیک به ۳۰۰۰۰ نفر بود، بررسی کردند.

این مطالعات در اروپا، غرب اقیانوس آرام، قاره آمریکا و آسیای جنوب شرقی انجام شد. کاهش فشار خون سیستولیک حدود ۵ میلی متر جیوه و کاهش فشار خون دیاستولیک حدود ۲ میلی متر جیوه بود. محققان دریافتند که این کاهش فشار خون بدون توجه به جغرافیا، سن، جنسیت، سابقه فشار خون بالا و وزن ثابت است.

تجزیه و تحلیل اضافی از پنج کارآزمایی با بیش از ۲۴۰۰۰ شرکت کننده نشان داد که جایگزین‌های نمک خطر مرگ زودرس را تا ۱۱ درصد، بیماری‌های قلبی عروقی را تا ۱۳ درصد و خطر حمله قلبی یا سکته را تا ۱۱ درصد کاهش می‌دهد.

با این حال، اگر شما به بیماری‌هایی مانند بیماری کلیوی یا کبدی یا دیابت مبتلا هستید، این جایگزین‌های نمک می‌توانند برای سلامت شما خطرناک باشند.

استفاده از جایگزین‌های نمک در حین مصرف برخی داروها، مانند دیورتیک ها، می‌تواند باعث افزایش قابل توجه سطح پتاسیم در خون شود.

دکتر جی مینتز، مدیر سلامت قلب و عروق و لیپیدولوژی در بیمارستان قلب ساندرا اطلس باس در نیویورک، در مورد این مطالعه گفت: اثربخشی جایگزین‌های نمک در جمعیت‌های مختلف، به عنوان مکملی برای درمان پزشکی و تغییرات سبک زندگی از جمله ورزش، یک کشف مورد استقبال است.

وی افزود: جایگزینی نمک برای کاهش فشار خون و بیماری‌های قلبی عروقی چیزی است که باید مورد توجه همه پزشکان باشد.

 

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: