کد خبر: ۵۵۰۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳

رئیس شورای‌عالی استان‌ها گفت: به‌علت حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و رویکرد مثبت دولت به شوراها، امکان خوبی برای فعالیت داریم و با جدیت دنبال این هستیم تا رئیس شورای‌عالی استان‌ها نیز بتواند در جلسات هیئت دولت شرکت کند.

به گزارش شفاف، پرویز سروری در نشست هم‌اندیشی نمایندگان شورای‌عالی استان‌ها با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای‌عالی استان‌ها باید و حق دارد در تمام مسائل کشور حضور داشته باشد و نظر دهد، اظهار کرد: گزارش‌های بسیاری از شهرداری‌های کشور به دست ما رسیده است که احکامی از سوی قوه قضائیه صادر می‌شود که با مأموریت‌های شورای‌عالی استان‌ها نامتجانس است، در جلساتی که با این قوه داشتیم این مسائل را دنبال کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: به‌علت حضور شهردار تهران در جلسات هیئت دولت و رویکرد مثبت دولت به شوراها، امکان خوبی برای فعالیت داریم و با جدیت دنبال این هستیم تا رئیس شورای‌عالی استان‌ها نیز بتواند در جلسات هیئت دولت شرکت کند.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها ادامه داد: ما به‌عنوان نماینده نمایندگان مردم؛ پایه‌ترین نهاد کشور هستیم و بر این اساس باید امکان طرح دغدغه‌های این جامعه بزرگ را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ظرفیت کم‌نظیری نیز در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که در رأس آن دکتر قالیباف حضور دارد. ما نیز با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در شورای‌عالی استان‌ها سعی داریم از همه ظرفیت‌های کارشناسی کشور استفاده کنیم.

سروری در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تصویب طرح درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مجلس اشاره کرد و گفت: با تصویب این طرح امید بسیار زیادی به وجود آمده است و البته نقدهایی هم وجود دارد که باید در عمل این مشکلات را شناسایی کنیم و به مجلس ارائه کنیم.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها ادامه داد: در حال هماهنگی با وزارت کشور هستیم که حتی قبل انتخابات و در فرایند ثبت‌نام برای نامزدهای انتخابات بسته‌های آموزشی فراهم کنیم. بعد از انتخابات تا تشکیل شورا را دوره طلایی آموزش نامیده‌ایم و سعی داریم در آن زمان چه حضوری چه غیرحضوری افراد را در مدار آموزش قرار دهیم.

سروری گفت: در بحث آموزش نیازمند مجلس هستیم که این امکان را به ما بدهد تا بدون گواهی آموزش شورای‌عالی استان‌ها هیچ نماینده‌ای حق نداشته باشد بر صندلی شورا و تصمیم‌گیری برای مردم بنشیند. ما مسئله آموزش را به‌صورت مثلث تصمیم‌گیری میان شورای‌عالی استان‌ها، وزارت کشور و مجمع شهرداران کلان‌شهرها دنبال می‌کنیم تا هم از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم و هم به جمع‌بندی مطلوب برسیم.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها تصریح کرد: ما نمایندگان شورای‌عالی استان‌ها 75 نفر نیستیم بلکه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نیز نمایندگان افتخاری این شورا محسوب می‌شوند. دکتر قالیباف یکی از اولین کسانی بود که موضوع حکمرانی محلی را چه به‌صورت تئوری چه عملی مطرح کرد و امید زیادی داریم در این دوره به قله خواسته‌های جامعه شورایی کشور برسیم.

سروری خاطرنشان کرد: ما باید به‌سمتی حرکت کنیم که شوراها را از شورای شهرداری به شورای شهر نزدیک کنیم که یکی از موضوعاتی که این امکان را فراهم می‌کند، اجرایی شدن طرح مدیریت یکپارچه شهری است، باید این مسئله را از روال کنونی خارج کنیم و پیشنهاد ما این است که با اولویت‌بندی از شهرهایی که ظرفیت اجرای این طرح را دارند شروع کنیم و به‌صورت پایلوت اجرا کنیم.

رئیس شورای‌عالی استان‌ها از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست طرح‌ها و لوایحی که از سوی این نهاد به مجلس ارائه می‌شود، خارج از صف انتظار بررسی شوند و تصریح کرد: وضعیت فعلی بررسی طرح‌ها و لوایح شورای‌عالی استان‌ها دردی از ما دوا نمی‌کند چرا که سال‌ها در صف انتظار مجلس می‌ماند و وقتی مطرح می‌شود که آن دوره شورا تمام شده است البته ما نیز باید در موضوع کیفیت‌بخشی طرح‌ها و لوایح کار کنیم.

به گزارش شفاف، محسن پیرهادی رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در دیدار با اعضای شورای‌عالی استان‌ها با بیان اینکه هر کجا زندگی اجتماعی شکل گرفته است مدیریت شهری خود را نشان داده است، اظهار کرد: نمایندگان شورای شهر و شورای‌عالی استان‌ها جوهره اجتماعی دارند و در مدیریت شهری آقای قالیباف زیرساخت‌های شهری دو برابر شده است.

وی ادامه داد: اگر روحیه اجتماعی در شوراها داشته باشیم یک حیات زیستی مؤمنانه و مقتدرانه را می‌توان ایجاد کرد.

پیرهادی گفت: متأسفانه به‌دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی مسائل اجتماعی و فرهنگی نادیده گرفته شده و کم‌رنگ شده است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی در رابطه با مسائل و موضوعات شهری ابراز کرد: فراکسیون در رابطه با مسائل قانونی موضوع درآمدهای پایدار شهری را دنبال می‌کند اما بنده نیز از شما اعضای شورای‌عالی استان‌ها درخواست دارم بیش از پیش به موضوعات فرهنگی و اجتماعی توجه داشته باشید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: