کد خبر: ۵۵۰۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶

بنا بر اعلام یلدا ابتهاج، فرزندِ هوشنگ ابتهاج، انتقال پیکرِ این شاعر فقید از آلمان به ایران، به تعویق افتاده است.

به گزارش شفاف، روز گذشته بود که محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی، تأکید کرد که روز پنجشنبه 27 مرداد 1401 مراسم وداع با پیکر مرحوم امیرهوشنگ ابتهاج شاعر برجسته کشور از مقابل تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد و پس از برگزار شدن این مراسم، پیکر آن مرحوم به زادگاهش در استان گیلان منتقل و در روز جمعه ساعت 9 صبح در شهر رشت به خاک سپرده می‌شود.

اما ساعتی پیش یلدا ابتهاج فرزند زنده‌یاد هوشنگ ابتهاج در صفحه شخصی‌اش اعلام کرد که انتقالِ پیکرِ هوشنگ ابتهاج به ایران، به تعویق افتاده است.

یلدا ابتهاج نوشت: با تاسف به اطلاع همگان می‌رسانم که بدلایل پاره‌ای مشکلات در آلمان انتقال پدرم به ایران به تعویق افتاده است.

امیرهوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه) که در تیرماه 1401 به دلیل نارسایی کلیوی در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و تحت درمان قرار گرفته بود، بامداد چهارشنبه 19 مرداد در 94 سالگی درگذشت. زنده یاد ابتهاج، سال 1306 در رشت متولد شد و در 20 سالگی اولین کتابش با نام «نخستین نغمه‌ها» را منتشر کرد.

او سرودن غزل را در کنار سرودن شعر در قالب‌های دیگر سنتی تجربه کرد. همچنین نمونه‌های موفقی از شعر نو در بین آثار این شاعر سترگ به چشم می‌خورد. شعر تصنیف مشهور «سپیده» که با عنوان «ایران ای سرای امید» شناخته می‌شود، از سروده‌های ابتهاج است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: