کد خبر: ۵۵۰۶۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ۹۵ درصد از زعفران دنیا را تولید می‌کنیم در حالی که در بازار زعفران دنیا و در گردش مالی ۱۸تا ۲۰ میلیارد دلاری آن، سهم ایران کمتر از ۵۰۰ هزار دلار است.‌

به گزارش شفاف، سید مجتبی خیام نیکویی در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه فناوری های نوین کشاورزی  گفت: امروز شاهد یکی از مهمترین رویدادهای فناورانه در بخش کشاورزی  با همت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هستیم. همه ظرفیت‌هایی که در زیرمجموعه سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی داریم را بسیج کرده‌ایم برای اینکه بتوانیم بخش کشاورزی را به مفهوم واقعی، دانش بنیان کنیم.

وی ادامه داد: برای تحقق این امر  مشکلات بخش کشاورزی را احصا کردیم و این نیازها را با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور مرتفع خواهند شد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم با استفاده از فناوری نوین و با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری با انتقال دانش فنی به شرکت‌های بخش خصوصی شاهد تحولی چشمگیر برای حل مشکلات حوزه کشاورزی به ویژه باغبانی باشیم.

وی تصریح کرد:در شهریور امسال در حوزه شیلات شاهد چنین تحولی خواهیم بود و انتظار داریم با  تفاهمنامه‌های منعقد شده تعداد زیادی نهال‌های گواهی شده در اختیار بخش خصوصی برای اصلاح باغات قرار بگیرد و شاهد باغات با کیفیتی که از نظر تولید قابلیت رقابت با باغ های استاندارد را دارند، باشیم.

خیام نیکویی در ادامه گفت:بخش زیادی از کشاورزی کشور ما معیشتی است و کشاورزی معیشتی یعنی کشاورزی که از نظر اقتصادی نمی تواند در بازارهای جهانی رقابت کند. البته با توجه به رویکرد دولت سیزدهم کشاورزی امروز به شکل ویژه ای مورد حمایت قرار گرفته است.

به گفته وی مهم ترین اتفاقی که باید در بخش کشاورزی رقم بزنیم انقلاب  بهره وری در بخش کشاورزی است. یعنی شاهد رسوخ دانش و فناوری در بخش کشاورزی باشیم. ما امروز تولیداتمان در واحد سطح در بسیاری از زمینه ها نسبت به تولید شاخص ۰.۱ تا ۰.۲ است. میانگین تولید گندم ما چهار تن است در حالیکه تولیدکننده نمونه ما ۱۴.۷تن برداشت می کند. تولید سیب درختی ما کمتر از ۲۰ تن است، ولی تولیدکننده نمونه ما حدود ۲۰۰تن برداشت می کند.


به گفته وی باید کشاورزی را اقتصادی کنیم و این مهم  با گذر از مسیر علم و دانش و فناوری محقق می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۹۵ درصد از زعفران دنیا را تولید می‌کنیم در حالی که در بازار زعفران دنیا و در گردش مالی ۱۸تا ۲۰ میلیارد دلاری آن، سهم ایران  کمتر از ۵۰۰ هزار دلار است.‌ این نشان می‌دهد که خام فروشی می‌کنیم. در حقیقت باید بهره گیری از عملیات تکمیلی و صنایع تبدیلی ارزش افزوده زعفران را در داخل بیشتر کنیم.

رئیس سازمان تات تصریح کرد: در حال حاضر قابلیت رقابت جهانی نداریم چون کشاورز ما جایگاه اقتصادی خود را پیدا نکرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: