کد خبر: ۵۵۰۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق توسعه صنایع‌ دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، فروش کاروانسرای "لات" را تکذیب کرد.

به گزارش شفاف، احسان دهقانی ضمن تکذیب فروش کاروانسرای "لات" گفت: سرمایه‌گذار پیشین کاروانسرای "لات" بنا به دلایل شخصی امکان ادامه همکاری را نداشته، به همین دلیل سرمایه‌گذاری و ادامه این فرآیند به شخص دیگری واگذار شده است.

وی ادامه داد: تنها اتفاقی که درباره این میراث تاریخی انجام شده تغییر سرمایه‌گذار آن بوده و هیچ‌ اتفاق دیگری نیفتاده است.

این مقام مسئول با اشاره به این که بنای تاریخی کاروانسرای لات از طریق مزایده عمومی از طرف این مؤسسه طی قراردادی در سال 94 به سرمایه‌گذار بخش خصوصی حسینعلی سامانی پارسا واگذار شده بود، بیان کرد: با گذشت بیش از 6 سال از تاریخ قرارداد، سرمایه‌گذار اعلام کرد به دلایل شخصی امکان ادامه همکاری ندارد و فرد دیگری را برای تعهد به قرارداد به این مؤسسه معرفی کردند.

مدیر سرمایه‌گذاری صندوق توسعه صنایع‌ دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، توضیح داد: بر اساس نامه یاد شده، طی بررسی‌های حقوقی و فنی قرارداد فی‌مابین این مؤسسه و حسینعلی پارسا طی الحاقیه سرمایه‌گذاری در مرمت و واگذاری حق بهره‌برداری بنای تاریخی کاروانسرای لات با کاربری خدماتی رفاهی بین راهی به میرمحمد حسینی انتقال یافت که تمام منافع طرفین و تعهدات مطابق به قرار داد اولیه است.

کاروانسرای شاه عباسی (لات) در فاصله‌ 30 کیلومتری‌ جنوب‌ رشت به شماره 1566و در سال 1356به ثبت فهرست ملی رسید؛ " لات" به معنی زمین صاف و هموار کنار رودخانه است و چون این کاروانسرا در زمین هموار کنار سفیدرود ساخته شده، به آن اراضی لات می‌گفتند.

کاروانسرای شاه‌عباسی گیلان، بنایی صفوی است که در جنگ جهانی اول، به‌ عنوان پادگان نظامی برای روس‌ها استفاده می‌شد و در سال 1246 هجری قمری به‌ دستور منوچهرخان معتمدالدوله یا منوچهرخان گرجی، شروع شد. وی یکی از سیاست‌مداران و سپهسالاران ایران در زمان حکومت قاجاریان و اهل گرجستان بود. بعد از این که جنگ به پایان رسید، مردم محله از این کاروانسرا برای تعزیه‌خوانی و عزاداری استفاده می‌کردند.

لات در لغت به‌معنای زمین صاف کنار رودخانه است. به‌علت اینکه این بنا در کنار سفیدرود قرار دارد، به این اسم شهرت یافته است.

کاروانسرای لات در روستای سراوان واقع شده و در تاریخ 3 بهمن 1356 با شماره ثبت 1566 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است و اکنون کاربری پذیرایی ـ رفاهی دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: