کد خبر: ۵۵۰۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۸

براساس گزارش‌ها، رئیس جمهوری چین احتمالا اواسط ماه سپتامبر با همتای روسی خود در یک نشست منطقه‌ای در شهر سمرقند ازبکستان دیدار خواهد کرد.

به گزارش شفاف، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد، مقدمات سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین به سمرقند در ۱۵ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۴ شهریور) برای نشست سازمان همکاری شانگهای در حال انجام است.

در این گزارش آمده است: دفتر رئیس جمهوری چین اشاره کرده که شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه احتمالا به صورت حضوری در این نشست شرکت خواهند کرد و ممکن است دیدارهای دوجانبه‌ای هم میان شی جینپینگ با رهبران پاکستان، هند و ترکیه برگزار شود.

با این حال، مقامات نسبت به احتمال تغییر برنامه شی جینپینگ و اینکه به صورت مجازی و آنلاین در این نشست شرکت داشته باشد، هشدار داده‌اند. شی جینپینگ از ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون چین را ترک نکرده است.

خبرگزاری تاس نیز در ژوئن سال جاری میلادی گزارش داده بود که پوتین قصد دارد در نشست سازمان همکاری شانگهای در سمرقند شرکت کند.

شی جینپینگ و ولادیمیر پوتین همچنین قرار است در نوامبر سال جاری میلادی در نشست گروه ۲۰ در بالی اندونزی شرکت کنند؛ نشستی که قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز در آن شرکت داشته باشد. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز قرار است از راه دور و به صورت آنلاین در این نشست شرکت کند.

انتظار می‌رفت اولین نشست رو در روی پوتین و شی از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، در جریان ماه نوامبر گروه بیست در بالی صورت بگیرد و روز جمعه جوکو ویدودو، رئیس‌جمهوری اندونزی هم این خبر را تایید کرد که این دو مقام در نشست حاضر خواهند بود. اما طبق گزارش‌ها، این دو احتمالا سپتامبر در سمرقند با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

نشست‌های سمرقند و بالی فرصتی برای گفت‌وگوهای مهم رو در رو خواهند بود، آن هم در شرایطی که تنش‌ها به خاطر حمله روسیه به اوکراین و اقدامات چین در اطراف تایوان به شدت بالا گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: