کد خبر: ۵۵۰۸۳۸
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵

دبیر هیئت ممتحنه بورد تخصصی پزشکی اجتماعی با بیان اینکه خروجی‌های آزمون بورد تخصصی کسانی هستند که می‌توانند به عنوان هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت کنند؛ درباره تأثیر این آزمون بر ارتقای کیفیت خدمات پزشکی توضیح داد.

به گزارش شفاف، محمدرضا سهرابی، درباره آزمون بورد در سال جاری اظهار کرد: همه رشته‌های تخصصی در دنیا هیئت‌های بورد دارند که معیارهای پذیرش، آموزش و ارزشیابی آن رشته‌ها را مشخص می‌کند، این معیار‌ها متنوع‌اند و برای مثال بعضی گروه‌های تخصصی در برخی کشورها آزمون‌های کتبی و شفاهی دارند، اما آزمون بورد به عنوان یک معیار تقریبا در همه کشور‌ها کم و بیش اجرا می‌شود، برخی روی آزمون‌های کتبی تمرکز بیشتری دارند و برخی روی آیتم‌های شفاهی اما به طور کلی در اکثر کشورها روال به همین شکل است. آزمون بورد همیشه در سطح بالایی برگزار می‌شود و همه گروه‌های آموزشی حساسیت خاصی نسبت به آن دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نقش آزمون بورد در ارتقای سطح سلامت جامعه اظهار کرد: آزمون‌ها نشان‌دهنده برنامه‌های آموزشی ما هستند و خروجی‌های آزمون بورد تخصصی کسانی هستند که می‌توانند به عنوان هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فعالیت کنند.

وی ادامه داد: دقت این آزمون‌ها در انتخاب افراد می‌تواند توانمندی اعضای هیئت‌ علمی را در آینده افزایش دهد.

وی ادامه داد: به نسبت سایر آزمون‌ها دقت بسیار بالایی در طراحی سوالات و امنیت این آزمون وجود دارد و هر سال سعی می‌شود که نقاط ضعف سال‌های قبل برطرف شود.

سهرابی با بیان اینکه امسال نیز فرایند برگزاری آزمون بورد وضعیت مناسبی دارد، گفت: امسال نرم‌افزار‌های مربوط به فرایند طراحی سوالات نیز تغییر یافته‌اند و کار سهولت بیشتری یافته است.

سهرابی با بیان اینکه رشته‌‌هایی همچون آموزش پزشکی وظیفه سنجش و ارزشیابی کیفیت آزمون‌های علوم پزشکی را برعهده دارند، گفت: این ارزشیابی‌ها به ارتقای سطح آزمون‌هایی همچون آزمون بورد کمک می‌کند.

دبیر هیئت ممتحنه بورد تخصصی پزشکی اجتماعی با بیان اینکه بسیاری از منابع علمی موجود مربوط به خارج از کشور هستند، گفت: بسیاری از بیماری‌های ما از لحاظ شیوع و بروز با آن کشورها تفاوت دارد و اولویت‌های آن‌ها اولویت ما نیست، بنابراین آموزش‌های ما نیز باید بر این اساس مرتبا مورد تغییر و بازنگری قرار بگیرد.

آزمون‌های بورد کشوری بهترین‌ها را غربال می‌کند

در ادامه دکتر فرح اشرف‌زاده دبیر هیئت ممتحنه بورد تخصصی رشته تخصصی کودکاندر حاشیه فرایند طراحی سوالات شصت‌و‌نهمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی و سی‌و‌ششمین دوره آزمون فوق تخصصی پزشکی کشور ضمن مقایسه این دوره از آزمون‌های بورد با سال‌های گذشته اظهار کرد: در سالی که گذشت به‌دلیل شرایط ویژه کرونا، آزمون‌ها به صورت منطقه‌ای برگزار شد.

وی سطح کیفی سوالات آزمون‌های بورد 1401 را بالاتر از سال‌های قبل عنوان کرد و افزود: در کیفیت سوالات نیز میزان سوالات مناسب طرح شده درصد بالاتری را در مقایسه با سال گذشته به خود اختصاص داد.

اشرف‌زاده تاکید کرد: در این آزمون‌ها بهترین‌ها غربال خواهند شد تا بهترین خدمت با بالاترین سطح کیفی به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به این‌که آزمون‌های بورد خصوصا در رشته‌های پایه بالینی پزشکی تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت خدمت‌رسانی در حوزه سلامت دارد، ادامه داد: به طور مثال در رشته‌هایی که به سلامت کودکان مرتبط است برای دادن مجوز درمان، باید دانش‌آموختگان از مهارت کافی برخوردار باشند. 

دبیر بورد رشته تخصصی کودکان با تاکید بر این‌که طی فرآیند آزمون‌های بورد بخش بزرگی از سلامت کودکان جامعه به دستان افرادی واگذار خواهد شد که از اعتبار کافی علمی و تجربی برخوردارند، ادامه داد: انتظار می‌رود که این آزمون‌ها در بالاترین سطح استاندارد بین‌المللی و همچنین با توجه به نیازهای جامعه و بیماری‌های شایع برگزار شود.

وی از برگزاری آزمون‌های دانشنامه در روزهای آتی خبر داد و ادامه داد: دامنه سوالات از قبل تعیین شده و در طراحی این سوالات کتاب‌های مرجع مورد توجه است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: