کد خبر: ۵۵۰۸۷۵
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۵

طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش به‌منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های این شهر، امروز به‌طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش شفاف، طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش با سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیون دلار و به‌صورت بیع‌ متقابل اجرا و سرمایه‌گذاری انجام‌شده از محل صرفه‌جویی حاصل از جایگزینی گاز با سوخت‌های مایع بازپرداخت می‌شود. بازگشت سرمایه این طرح با احتساب هر لیتر گازوئیل ۵۴ سنت و هر مترمکعب گاز طبیعی ۲۶ سنت، ۳۲۰ میلیون دلار در سال است.

اتصال جزیره کیش به شبکه پایدار گاز سراسری، تأمین انرژی پاک و پایدار، کاهش اثرات سوء زیست‌محیطی، فراهم شدن احداث جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی برای سوخت خودروها و شناورها، توسعه شبکه گاز شهری، صنعتی، خدماتی، هتل‌ها و مسکونی و جلوگیری از قاچاق سوخت مایع از دستاورهای این طرح است.

اجرای طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش سبب صرفه‌جویی و آزادسازی بیش از ۷ هزار تن گاز ال‌پی‌جی و صرفه‌جویی در مصرف سالانه ۵۰۰ میلیون لیتر سوخت نفت‌گاز (روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر)، همچنین حذف هزینه حمل‌ونقل سوخت نفت‌گاز به جزیره بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان در سال و حذف هزینه حمل‌ونقل گاز مایع (ال‌پی‌جی) به میزان ۴ میلیارد تومان در سال می‌شود.  

تزریق گاز و انجام تست عملکردی به نیروگاه گازی کیش ۱۴ خردادماه امسال آغاز و یکم تیرماه به بهره‌برداری کامل رسید و گاز به این نیروگاه ارسال شد.

بر اساس این گزارش، طرح انتقال گاز به نیروگاه‌های جزیره کیش با استفاده از زیرساخت‌های طرح توسعه فاز یک میدان کیش، از دی‌ماه ۱۳۹۷ با مسئولیت کارفرمایی شرکت نفت وگاز پارس به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران آغاز و عملیات احداث خطوط لوله انتقال گاز، ایستگاه‌های مربوطه و یک رشته کابل فیبر نوری به طول کلی ۱۲۷ کیلومتر انجام شد.

شرکت‌های مارون کاران، تأسیسات دریایی ایران و ارشک مکانیک پیمانکاران این طرح با کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس بودند که آن را به منطقه ۱۰ عملیات انتقال گاز، شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت گاز استان هرمزگان برای بهره‌برداری تحویل دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: