کد خبر: ۵۵۰۹۴۶
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به دستورالعمل جدید شورای پول و اعتبار، بلافاصله پس از دریافت اوراق گام، امکان معامله آن در بازارسرمایه وجود دارد.

گزارش خبرنگار شفاف، علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه چک یکی از مهم ترین ابزار‌های پرداخت در نظام بانکی است گفت: با راه اندازی سامانه محچک امکان مسدودسازی حساب‌ها به میزان مبلغ کسری چک فراهم شد و همچنین امکانی فراهم می‌کند که اعتبار دوباره به چک برگردد.

او ادامه داد: با توجه به آمار‌های سیستم قضایی پرونده‌های متعددی در زمینه چک برگشتی وجود داشت که با توجه به راه اندازی سامانه صیاد بسیار کاهش پیدا کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار در رابطه با اوراق گام گفت: استفاده از این اوراق در چرخه تولید می‌تواند فشار را از شبکه بانکی بردارد و با توجه به دستورالعمل جدید شورای پول و اعتبار این اوراق بلافاصله پس از دریافت امکان معامله آن در بازارسرمایه وجود دارد درصورتی که در گذشته باید مدتی از دریافت اوراق گام می گذشت تا امکان فروش آن در بازار سرمایه فراهم می شد.

صالح ابادی در آخر گفت: حجم انتشار اوراق گام از بهمن ۹۹ تا تیر امسال ۸۸۰۰ میلیارد تومان بود، اما این حجم در یک ماه اخیر به ۷ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: