کد خبر: ۵۵۰۹۸۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۲

با پایان فصل سوم کاوش‌های باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج، سرپرست کاوش ‌از کشف بقایای "کفتار" غارنشین در این محوطه باستانی خبر داد.

به گزارش شفاف، حامد وحدتی‌نسب از کشف بقایای کفتار غارنشین در محوطه باستانی غار قلعه‌کرد آوج خبر داد و گفت: سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی تیم مشترک ایران و فرانسه با همکاری "ژیل بریون" استاد موزه انسان‌شناسی پاریس و با دستیابی به مواد فرهنگی قابل‌توجهی به پایان رسید.

وی با اشاره به قدمت لایه‌های این فصل از کاوش‌ها بیان کرد: در این فصل، نتایج سن‌‎سنجی مواد فرهنگی این غار که در فصل دوم به آزمایشگاه سن‌سنجی در موزه انسان‌شناسی پاریس ارسال شده بود، نشان‌دهنده سه لایه استقراری با قدمت‌های 160، 210 و بالای 400هزار سال برای غار قلعه‌کرد بود که این محوطه را به قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران تبدیل کرد.

سرپرست کاوش‌های قدیمی‌ترین محوطه باستانی ایران ادامه داد: در کنار نتایج سن‌سنجی، کشف دست‌افزارهایی با سنت‌های تراشه‌برداری قدیمی‌تر از پارینه‌سنگی میانی، حاکی از حضور و زیست گونه‌های دیگری از انسان به جز انسان هوشمند کهن و انسان نئاندرتال در این محوطه است.

وحدتی‌نسب با اشاره به دیگر کشفیات این فصل از کاوش‌ها، تصریح کرد: فک پایین انسان مدرن و همچنین بخش بالایی جمجمه نوعی از کفتار منقرض شده به نام "کفتار غارنشین" که مابین 500هزار تا 11هزار سال پیش روی کره زمین می‌زیسته و برای نخستین بار از ایران گزارش شده، از دیگر کشفیات این فصل از کاوش‌ها به‌شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه این یافته‌ها برای حفاظت و نگهداری تحویل موزه قزوین شده است، اظهار کرد: امیدواریم با حمایت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قزوین شاهد انجام فصل‌‍های آینده کاوش در مهم‌ترین محوطه‌‌های باستانی ایران باشیم.

غار قلعه‌کرد آوج در 20 کیلومتری برج‌های دوگانه خرقان در دهستان حصار از توابع بخش مرکزی آوج واقع شده که پس از عبور از دهانه غار و فرود از یک چاه‌راه 15 متری، تالاری به وسعت بیش از هزار مترمربع نمایان می‌شود که دارای چکیده‌ها و چکنده‌های فوق‌العاده زیبایی است. این غار از قدیمی‌ترین مناطق سکونت انسان در ایران است که به لحاظ غنای یافته‌های باستان‌‎شناسی و بقایای انسانی یافت‌شده یک محوطه بی‌نظیر و کاملاً یگانه است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: