کد خبر: ۵۵۱۰۲۶
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱

نایب‌رئیس شورای شهر تهران و رئیس شورای عالی استان‌ها پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک بین مدیریت شهری و دیوان عدالت اداری را مطرح کرد.

به گزارش شفاف، علیرضا زاکانی امروز در نشست مشترک دیوان عدالت اداری با شهردار و اعضای شورای شهر تهران که در دیوان عدالت اداری برگزار شد، با اشاره به آرای صادره در رابطه با صدور پروانه ساختمانی اظهار کرد: گاهی اوقات مقررات مربوط به صدور پروانه منجر به محدودیت‌هایی می‌شود و ضوابط مانع شهرداری می‌شوند.

وی با اشاره به آرای کمیسیون ماده 100 تصریح کرد: در حال حاضر حدود 65 تا 70 هزار رای در تهران صادر شده است و این آرا مشکلاتی را ایجاد کرده است به طوری که بخش عمده‌ای از این آرا را نمی‌توان اجرا کرد و اعاده دادرسی این امکان را ایجاد می‌کند که فرصت‌های جدیدی برای شهر خلق کنیم.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به کمیسیون ماده 100 و همچنین حفظ و حراست از باغات گفت: گاهی نقض رای توام با یک الزام است و اعضای کمیسیون ماده هفت با دقت بسیار این آرا را بررسی می‌کنند اما متاسفانه با وجود اینکه ما به دنبال ترویج فضای سبز هستیم، مردم اشتیاقی برای انجام این کار ندارند و باید برای بافت‌های تهران فکری جدی کرد تا این باغ‌ها حفظ و صیانت شوند.

زاکانی در ادامه با اشاره به نقض برخی از مصوبات شورای شهر تهران توسط دیوان عدالت اداری گفت: به عنوان مثال شورای شهر مصوبه‌ای را در ارتباط با احداث پارکینگ در شعاع 300 کیلومتری داشت اما این مصوبه از سوی دیوان عدالت اداری لغو شد و ما باید در رابطه با این مصوبات دقت بیشتری داشته باشیم تا شهروندان نفع بیشتری را ببرند.

وی با اشاره به توسعه فضای سبز در این دوره از مدیریت شهری گفت: در سال گذشته 1250 هکتار به فضای سبز پیرامونی شهر تهران به همراه چند بوستان اضافه شد و امسال نیز در برنامه‌ریزی شهرداری تهران احداث و توسعه فضای سبز در دستور کار قرار دارد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه ما میراث‌دار برخی از مشکلات از گذشته هستیم، گفت: باید بتوانیم با همراهی و همکاری مشترک این موانع و مشکلات را برطرف کنیم و برگزاری جلسه که امروز با حضور رئیس دیوان عدالت اداری و رئیس شورای شهر تهران و اعضا تشکیل شد بسیار مبارک و میمون است و امیدواریم رویه جدیدی در این بخش ایجاد شود.

به گزارش شفاف، پرویز سروری نایب‌رئیس شورای شهر تهران و رئیس شورای عالی استان‌ها نیز در این جلسه پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک بین مدیریت شهری و دیوان عدالت اداری را مطرح کرد و گفت: با این اقدام شاید سطح تخلفات کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد می‌شود شعبه خاصی ویژه بررسی پرونده‌های حوزه شهری ایجاد شود گفت: انتظار داریم قضاتی که به مسائل شهری اشراف دارند انتخاب و مسائل مربوط به این حوزه‌ها را مورد بررسی قرار بدهند.

سروری با اشاره به چالش‌ها و مشکلات اعضای شورای شهر تهران در بررسی پرونده باغات گفت: در برخی از پرونده‌ها به گونه‌ای است که حتی صاحبان از اعضای شورای شهر تهران شکایت می‌کنند و ما باید علاوه بر اجرا و رعایت قانون، در دادگاه‌ها نیز پاسخگو باشیم!

به گزارش شفاف، مهدی اقراریان، رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز در این جلسه با اشاره به حضور مسئولان در سطوح مختلف، گفت: در حال حاضر شاهد یک منظومه یکپارچه در سطح کشور هستیم و مردم انتظار دارند که در این دوره مشکلاتشان برطرف شود.

وی با اشاره به سرگردانی مردم در شعب و شهرداری گفت: این باعث یک بدبینی نسبت به فضای کشور شده و انتظار می‌رود این موارد مورد بررسی و حل و فصل قرار بگیرد.

اقراریان اظهار امیدواری کرد که برگزاری چنین جلساتی به اخذ تصمیمات مناسب و حل و فصل کردن مشکلات مردم ختم شود.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در این جلسه با بیان اینکه طولانی بودن زمان رسیدگی به برخی پرونده‌ها و زمان‌بر بودن آنها آفت‌هایی برای شهر تهران دارد، گفت: ممکن است این پرونده‌ها مربوط به برخی ساختمان‌های ناایمن و یا مربوط به پرونده ساخت و سازی که به منظر شهری آسیب می‌رساند باشد که رسیدگی به آن‌ها نیازمند توجه ویژه است.

وی ادامه داد: در برخی موارد نیز برای برخی پرونده‌ها حکم موقت دریافت می‌کنند که خطراتی را برای عامه مردم ایجاد می‌کند.

پیرهادی با بیان اینکه از دستگاه‌های دولتی و عمومی توقع بیشتری برای حفظ و گسترش فضای سبز داریم، گفت: برای مثال خشک شدن درختان در برخی نهادها، در سال‌های گذشته ایجاد شده اما در این دوره مدیریت شهری بر حفظ درختان حساسیت ویژه‌ای دارد.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در مجموعه باشگاه انقلاب، دادگاه رای به عمدی نبودن خشک شدن درختان دارد اما موضوع ما عمدی یا غیر عمدی بودن آن نیست، بلکه طبق قانون حفظ درختان وظیفه مجموعه‌ها و نهادها است و هر گونه اقدامی در این خصوص باید با مجوز شهرداری صورت بپذیرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: همه مجموعه‌های نظامی، انتظامی و نهادهای دولتی و غیردولتی موظف به حفظ درختان هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: