کد خبر: ۵۵۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶

با حضور مسئولان قضایی استان قزوین نخستین اورژانس وکیل کشور در این استان افتتاح شد.

به گزارش شفاف، در این مراسم که امروز برگزار شد، رئیس اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران  اظهار داشت: وجود اقشار آسیب‌پذیر مانند زنان سرپرست خانوار در جامعه نشان‌دهنده این واقعیت است که در اجرای عدالت اجتماعی چندان موفق عمل نکرده‌ایم.

جعفر کوشا با اشاره به ضرورت حمایت قانونی از اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی اضافه کرد: اقشاری مانند کودکان، سالمندان، معلولان و زنان سرپرست خانوار باید هم در مرحله قانون‌گذاری، هم در مرحله اجرای قانون و هم در دستگاه قضایی مورد حمایت جدی و ویژه قرار بگیرند تا کسی گمان نکند می‌تواند به این اقشار زور گرفته و بدون اجرای عدالت قسر در برود.

کوشا ادامه داد: باید قوانین طوری اصلاح شود که کسانی که به این اقشار ظلم کرده و آنها را مورد بزه قرار می‌دهند، مجازات‌های سنگین‌تری را متحمل شوند تا در این بخش بازدارندگی ایجاد شود. طرح اورژانس وکیل هم ابتکار خوبی برای خدمت‌رسانی به اقشار آسیب‌پذیری است که از خدمات حقوقی رایگان بهره‌مند نیستند.

رئیس اسکودا در بخش دیگری از سخنان خود از رویکرد مجلس در تصویب قانون تسهیل در صدور مجوز کسب‌وکارها انتقاد کرد و گفت: تدوین و تصویب این قانون بیشتر برای سرعت دادن به صدور جوازهای کسب‌وکار است، در حالی که باید در برخی حوزه‌ها مانند وکالت باید عقلانیت و منطق جای سرعت را بگیرد.

کوشا تصریح کرد: صدور مجوز کسب‌وکار در شغل حساسی مانند وکالت باید منطقی و با درنظرگرفتن همه جوانب امر انجام شود، چرا که وکیل باید از جان، مال و ناموس مردم دفاع کند و اگر وکلا از سطح دانش و آگاهی پایینی برخوردار باشند، مردم دچار خسارت‌های غیرقابل جبران می‌شوند.

زنان و کودکان از خدمات اورژانس وکیل بهره‌مند می‌شوند

رئیس اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری استان قزوین هم در این مراسم درباره اجرای طرح اورژانس وکیل گفت: این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود و در آن زنان و کودکان به صورت شبانه‌روزی از خدمات رایگان وکالت بهره‌مند می‌شوند.

فریبا رضایی اضافه کرد: در این طرح خدمات به 2 صورت تلفنی و خدمات فوری ارائه می‌شود که در آن وکلای خیر یا وکلایی که داوطلب کار معاضدتی هستند، زنان و کودکان را تحت حمایت حقوقی خود قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: