کد خبر: ۵۵۱۱۱۴
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸

وزارت دفاع روسیه امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، وزیران دفاع روسیه و فرانسه در خصوص وضعیت پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین با یکدیگر گفت‌وگوی تلفنی انجام دادند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: در ۲۵ اوت ۲۰۲۲، به ابتکار طرف فرانسوی، اولین گفت‌وگوی تلفنی میان سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و سباستین لوکورنو، وزیر نیروهای مسلح فرانسه انجام شد. ما درباره اوضاع پیرامون نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بحث و گفت‌وگو کردیم.  

در این بیانیه آمده است که شویگو به لکورنو در مورد موضع روسیه در قبال اقدامات اوکراین در رابطه با نیروگاه زاپوریژیا اطلاع داد و به اهمیت اعزام تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این نیروگاه در اوکراین اشاره کرد.

مقام‌های روس، اوکراینی‌ها را متهم می‌کنند به اینکه از زمانی که این نیروگاه هسته‌ای تحت کنترل روس‌ها درآمده، آنها حملاتی را علیه این نیروگاه انجام داده‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط سازمان ملل متحد حمایت می‌شود، به دنبال اعزام تیمی جهت بازدید از این نیروگاه است. با این حال،‌ رسیدن به توافقی درخصوص اینکه این تیم چگونه به آن منطقه خواهد رسید – از طریق منطقه تحت کنترل کی‌یف یا از طریق کریمه – برای دو طرف دشوار است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه در تماسی تلفنی با کاترین کولونا، همتای فرانسوی خود درخصوص احتمال اعزام هئیتی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت بازدید از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا گفت‌وگو کرد. او همچنین از پاریس خواست تا کی‌یف را تشویق کند که از حملات علیه این نیروگاه هسته‌ای دست بردارد. با این حال،‌ فرانسه و رسانه‌های غربی طوری نشان دادند که به نظر برسد وزیر خارجه فرانسه همچنان لاوروف را تشویق می‌کند تا اجازه بازرسی را به آژانس بدهد، این در حالیست که مسکو در تاریخ سوم ژوئن رضایت خود را نسبت به این بازدید اعلام کرده بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: