کد خبر: ۵۵۱۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸

باغ‌داران بریتانیایی می‌گویند گرما و خشکی بی‌سابقه در بریتانیا به حدی رسیده که در صورت تداوم می‌توان محصولاتی چون انجیر، انار و هندوانه را بیرون از گلخانه عمل آورد.

به گزارش شفاف، باغ‌داران بریتانیایی می‌گویند گرما و خشکی بی‌سابقه در بریتانیا به حدی رسیده که در صورت تداوم می‌توان محصولاتی چون انجیر، انار و هندوانه را بیرون از گلخانه عمل آورد. این به آن معنا است که اکنون میوه‌ها و سیفی‌جات نزدیک خط استوا و حوالی مدیترانه را می‌توان در نقاطی از اروپا چون بریتانیا وارد لیست محصولات کشاورزی کرد.

برخی از این محصولات تاکنون در بریتانیا تنها در داخل گلخانه‌ها و تحت شرایط کنترل شده قابل کشت و پرورش بودند اما اکنون کشاورزان می‌گویند امکان عمل آوردن آن‌ها در خارج از گلخانه هم وجود دارد. با این حال دانشمندان هشدار داده‌اند که ادامه و تشدید وضعیت فعلی می‌تواند به کم آبی مفرط بیانجامد و همه محصولات کشاورزی را تهدید کند.

انجمن عالی باغ‌داری و گل‌کاری بریتانیا پیش‌بینی کرده که زمستان‌های مرطوبت‌تر و تابستان‌های داغ‌تر و خشک به همراه انواع بارش‌ها می‌تواند اقلیم بریتانیا را مساعد پرورش گیاهان نیمه گرمسیری و مدیترانه‌ای کند.

بنا بر گزارش سازمان هواشناسی بریتانیا روند گرمایش آب و هوا در این کشور کمی بیشتر از میانگین سایر نقاط کره زمین بوده است و باغ‌های شمال انگلستان از سال 2020 شاهد تأثیر تغییرات آب و هوایی بر باغچه‌های نیمه گرمسیری خود بوده‌اند. دکتر مارک مک‌کارتی، رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملی هواشناسی بریتانیا می‌گوید اکنون ساکنان شمال انگلستان گرمایش کره زمین را بسیار بیشتر از گذشته حس می‌کنند.

به نقل از بی‌بی‌سی، کره زمین نسبت به 200 سال پیش که عصر انقلاب صنعتی آغاز شد، حدود 1.1 درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شده است و دانشمندان علت آن را به فعالیت‌ها و دخل و تصرف‌های انسانی مرتبط می‌دانند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: