کد خبر: ۵۵۱۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰

موشک ۹۸ متری و غول پیکرSLS ناسا علی‌رغم برخوردهای زیاد صاعقه به سکوی پرتاب، امروز یک کپسول بدون خدمه را به ماه خواهد فرستاد. این موشک در قالب مأموریت Artemis ۱ به سمت کره ماه پرتاب خواهد شد.

موشک ناسا کمتر از 24 ساعت قبل از برنامه‌ریزی برای پرتاب بر روی پد 39B برای مأموریت آرتمیس 1 به دور ماه در مرکز فضایی کندی، کیپ کاناورال فلوریدای ایالات متحده، 28 اوت 2022 آماده است. /AP

موشک غول پیکرSLS ناسا در قالب مأموریت Artemis 1، با یک کپسول بدون خدمه، در هفته‌های گذشته قبل از نخستین پرواز آزمایشی این غول بزرگ، حرکت چند ساعته را به سمت سکوی پرتاب خود آغاز کرده بود. 

این موشک 98 متری قرار است امروز نخستین مأموریت خود را به فضا بدون هیچ انسانی آغاز کند. این یک سفر بسیار مهم و طولانی‌مدت به ماه در قالب برنامه آرتمیس ناسا خواهد بود و درواقع تلاش چند میلیارد دلاری ایالات متحده برای بازگرداندن انسان به سطح ماه به عنوان تمرینی برای مأموریت‌های آینده است.

اگر این پرواز آزمایشی 6 هفته‌ای به خوبی انجام شود، فضانوردان می‌توانند تا چند سال دیگر به ماه بازگردند. با این حال، مقامات ناسا هشدار می‌دهند که خطرات زیاد است و ممکن است پرواز کوتاه شود.

به جای فضانوردان، سه آدمک آزمایشی به کپسول اوریون بسته شده اند تا ارتعاش، شتاب و تشعشع را اندازه‌گیری کنند که یکی از بزرگ‌ترین خطرات برای انسان در اعماق فضا است. این کپسول به تنهایی بیش از 1000 حسگر دارد.

مقامات ناسا روز یکشنبه گفتند که نه موشک و نه کپسول در طوفان رعد و برق روز شنبه آسیبی ندیدند و تجهیزات زمینی نیز تحت تأثیر قرار نگرفتند. پنج حمله تأیید شد که به برج‌های 183 متری محافظ صاعقه که موشک را در مرکز فضایی کندی ناسا احاطه کرده بودند، برخورد کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: