کد خبر: ۵۵۱۳۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۰

وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: اگر نتایج آزمون تیمز و پرلز هم نبود، چطور می‌توانستیم به نتایج تلخ، عملکرد ضعیف دانش آموزان پی ببریم، برای رصد وضعیت علمی دانش‌آموزان سنجش ملی نداریم.

 به گزارش شفاف، محسن حاجی میرزایی امروز در نشست چالش‌های نظام آموزش و پرورش کشور اظهار کرد: علت مسائل آموزش و پرورش ایران  این است که نظام آموزش و پرورش بد طراحی شده است و هر فردی را راس آن بگذاریم، نمی‌تواند موفق عمل کند.

وی افزود: منابع انسانی، مالی، برنامه درسی و نظام سنجش در آموزش و پرورش به عنوان قطعات یک پازل هستند اما شاهدیم که برنامه درسی در کیفیت کار معلمان هیچ تاثیری ندارد و به ازای ساعات فعالیت معلمان پول از خزانه به حساب معلم واریز می‌شود.

وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: امروز برنامه درسی از منابع مالی تغذیه نمی‌شود، اگر بودجه این وزارتخانه از 150 هزار میلیارد تومان به 300  هزار میلیارد تومان افزایش یابد، تاثیری در کیفیت ندارد چون اساسا پیوند سیستمی با هم ندارند.

حاجی میرزایی مطرح کرد: آموزش و پرورش حتی سیستمی برای رصد تحقق اهدافش ندارد، در نهایت می‌دانند چه تعداد دانش آموز دختر و پسر  و چه تعداد مدرسه دارند.

وی متذکر شد: اگر نتایج آزمون تیمز و پرلز هم نبود، چطور می‌توانستیم به نتایج تلخ، عملکرد ضعیف دانش آموزان پی ببریم، برای رصد وضعیت علمی دانش‌آموزان سنجش ملی نداریم؛ از سوی دیگر نظام جذب و تربیت نیروی انسانی و ارتباط آن با برنامه درسی و نظام سنجش کاملا قطع است و اجزای آموزش و پرورش با یکدیگر در پیوند نیستند.

وزیر سابق آموزش و پرورش بیان کرد: حکومت حدود 10 ماموریت در برابر آموزش و پرورش دارد اما 8 مورد آن را متوجه نشده است دو مورد را ناقص انجام می‌دهد؛ ده‌ها سال است درباره فقر آموزشی صحبت می‌شود و آموزش و پرورش در مقوله کیفیت دچار مسائل جدی است اما چرا نتوانستیم مشکلات را حل کنیم، علت آن مربوط به نگرش غلط به مسئله‌ است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: