کد خبر: ۵۵۱۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۱

یک معلم گفت: سنگ بنای تعدیل نیرو با یک محاسبه اشتباه در دوران وزارت آقای فانی گذاشته شد همچنین برای تحقق عدالت آموزشی نیازمند شکل‌گیری جنبش اجتماعی هستیم.

به گزارش شفاف، محمدرضا نیک‌نژاد عضو کانون صنفی معلمان امروز در نشست چالش‌های نظام آموزش و پرورش کشور اظهار کرد: بخش خشن‌تر فقر آموزشی مربوط به ترک تحصیل دانش‌آموزان است و بخش دیگر نابرابری پنهان به شکل کیفیت پایین آموزش است، هم‌اکنون تمام دانش‌آموزان ایران از کیفیت آموزش برخوردار نیستند چون کیفیت آموزش یعنی شهروندسازی و آماده کردن دانش‌آموزان برای زندگی آینده؛ اما در آموزش و پرورش کشورمان از تغییرات آینده غافل هستیم، باید توجه داشت که کیفیت صرفا نمره، کنکور و معدل نیست.

وی افزود: سال 98 نسبت دانش‌آموز به معلم 28 به یک بود و این عدد در تهران و البرز 35 و در ایلام، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد زیر 20 نفر دانش‌آموز بود.

این معلم ریاضی ادامه داد: در دوره متوسطه اول در جهان نسبت دانش‌آموز به معلم 17، اروپا 11 و ایران 27 است این وضعیت در دوره متوسطه دوم در جهان 19، اروپا 13 و ایران 17 است البته علت نزدیک بودن ایران به استاندارد جهانی شیب ترک تحصیل دانش‌آموزان است نه هنر ساختار آموزشی!

نیک‌نژاد با اشاره به کمبود حدود 300 هزار معلم گفت: این کمبود با روش‌هایی همچون معلمان خرید خدمت، بازنشسته و ساعات اضافه کار شاغلان جبران می‌شود.

وی ادامه داد: آقای فانی سال 94 در دوران وزارتش گفت، استخدام‌های کارشناسی نشده و بدون نیازسنجی در آموزش و پرورش را به دلیل عدم بهره‌وری، خیانت می‌دانم و راه حل آن کاهش نیروی انسانی به تعداد 750 هزار نفر است همچنین آقای زرافشان معاون آقای فانی گفته بود، جهت‌گیری این است تناسب بین تعداد فرهنگیان و دانش‌آموزان ایجاد کنیم، هم‌اکنون نسبت 11 دانش‌آموز و یک معلم را داریم اما معقول این است به ازای هر 15 دانش‌آموز یک معلم داشته باشیم.

عضو کانون صنفی معلمان ادامه داد: 5 سال بعد آقای حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش وقت اعلام کرد که براساس شاخص‌ها حدود 197 هزار نفر در آموزش و پرورش کمبود نیرو وجود دارد.

نیک‌نژاد با اشاره به اینکه در دوران آقای فانی در یک محاسبه شتاب‌زده و ساده‌انگارانه تمام دانش‌آموزان را که 13 میلیون بودند به یک میلیون نفر معلم تقسیم کردند و عددی اعلام شد، متذکر شد: اما غافل بودند که در وزارت آموزش و پرورش 350 هزار نیروی ستادی شاغل هستند همچنین در مدرسه معاون و مدیر داریم. تعدیل نیرو از درون یک محاسبه اشتباه و نگاه صرفه‌جوگرایانه ایجاد شد.

وی ادامه داد: سنگ‌بنای تعدیل نیرو با یک محاسبه اشتباه در زمان وزارت آقای فانی گذاشته شد و بیشترین آسیب آن متوجه دانش‌آموزان کلان شهرها شد.

این معلم ریاضی بیان کرد: زمان جنگ نگاه صرفه‌جویانه به آموزش و پرورش نداشتیم، سال پایانی دولت آقای خاتمی 19 میلیون دانش‌آموز داشتیم و هم‌اکنون به 12 میلیون و 600 هزار نفر رسیده است یعنی یک‌سوم از جمعیت دانش‌آموزان کشور کم شده است، اما چه اتفاقی افتاد؟ به جای حرکت به سمت استاندارد مطلوب یعنی 14 دانش‌آموز در هر کلاس درس، مدارس را کم کردند و یک‌سوم مدارس تعطیل شد.

نیک‌نژاد افزود: بنده مخالف مدرسه پولی هستم اما این را حق خانواده می‌دانم که فرزندش را در این مدارس ثبت‌نام کند. 40 نفر برتر کنکور امسال، همگی در مدارس غیردولتی تحصیل کرده بودند؛ این موضوع زیبنده و در شأن نظام آموزشی کشورمان نیست؛ رایگان شدن آموزش و بهداشت باکیفیت وظیفه دولت بوده و منّتی در این باره بر شخصی نیست.

وی گفت: خصوصی‌سازی آموزش با عناوین مختلف در آمریکا انجام شد و 10 سال طول کشید تا جنبش اجتماعی در این باره شکل بگیرد یعنی خانواده‌ها، دانش‌آموزان و معلمان، ایالت‌های مختلف را وادار به عقب‌نشینی در خصوصی‌سازی کردند.

این معلم ریاضی گفت: دولت تن به تغییرات به سمت عدالت نمی‌دهد و به یک جنش اجتماعی نیاز است، خانواده‌ها باید آموزش رایگان را از دولت مطالبه کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: