کد خبر: ۵۵۱۳۸۷
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۹

سخنگوی کرملین از برنامه رئیس جمهوری روسیه برای داشتن گفتگویی تلفنی با نخست وزیر ارمنستان طی امروز دوشنبه خبر داد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در گفتگو با خبرنگاران گفت: امروز روز بسیار مهمی برای روسیه و ارمنستان است، ۲۵ سال پیش پیمان دوستی بین دو کشور ما امضا شد و اوایل بعد از ظهر امروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به همین مناسبت با پاشینیان گفتگوی تلفنی خواهد داشت.

پسکوف از سوی دیگر خاطر نشان کرد که روسیه اظهارات اخیر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مورد افزایش حضور ناتو در قطب شمال را منفی ارزیابی می‌کند.

سخنگوی کرملین تاکید کرد: ما آن را منفی ارزیابی می‌کنیم، قطب شمال یک منطقه فعالیت‌های اقتصادی ما و فعالیت‌هایی برای تضمین امنیت روسیه و حوزه منافع حیاتی ماست. تعامل با سایر کشورها، به ویژه با چین، صرفاً هدفش توسعه بیشتر این منطقه قطبی است و تهدیدی را متوجه هیچ کشور یا هیچ اتحاد دیگری نکرده و نمی‌تواند بکند.

این سخنگو افزود، کرملین معتقد است که هدف چنین اظهاراتی (از سوی استولتنبرگ) چیزی جز ابراز قصد مخالفت با منافع روسیه در قطب شمال نیست.

دیمیتری پسکوف در ادامه این صحبت‌هایش بیان کرد که روسیه مشتاق به بازدید یک هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیای اوکراین بوده و آماده همکاری در این زمینه است.

پسکوف به خبرنگاران گفت: "روسیه به این مأموریت هیات اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علاقه‌مند بوده و در آماده‌سازی آن مشارکت داشته و از همکاری و تعامل استقبال می‌کند."

این مقام کرملین افزود: روسیه به نوبه خود امنیت این هیأت را با در نظر گرفتن خطرات مربوط به گلوله باران مستمر این نیروگاه توسط نیروهای اوکراینی تضمین می‌کند.

سخنگوی کرملین همچنین در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد که هیچ بحثی در مورد ایجاد منطقه‌ای غیرنظامی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا وجود ندارد. او در پاسخ به سوال خبرنگاران در این خصوص گفت: "خیر، هیچ بحثی در مورد آن وجود ندارد."

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: