کد خبر: ۵۵۱۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
برای نخستین بار از پایان جنگ جهانی دوم؛

با حمله روسیه به اوکراین، برای نخستین بار از زمان جنگ‌جهانی دوم هواپیماهای نیروی هوایی انگلیس در فرودگاه‌های غیرنظامی مستقر می‌شوند.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به طور خاص، جنگنده‌های اف-۳۵ و یوروفایتر تایفون که در اسکاتلند، نورفولک و لینکولن‌شایر مستقر هستند به دسته‌های کوچک‌تر تقسیم شده و به حاشیه‌های چندین فرودگاه منطقه‌ای اعزام خواهند شد.

گفته می‌شود هدف انگلیس از این اقدام تقویت مقاومت موثر نیروهای واکنش سریع در برابر حمله به پایگاه‌هاست.

نمایندگان وزارت دفاع انگلیس در یک سال گذشته چندین بار به این فرودگاه‌های غیرنظامی سر زدند تا ببینند چه تعداد سرباز، تاسیسات پشتیبانی و خدمه می‌توانند در شرایط اضطراری در این فرودگاه مستقر شوند.

گزارش شده که جابجایی این هواپیماهای جنگی در راستای طرح «بکارگیری نیروی رزمی چابک» صورت می‌گیرد که به نیروی هوایی انگلیس این فرصت را می‌دهد تا از پایگاه‌های بیشتری عملیات انجام داده و در نتیجه، انعطاف و قابل اطمینان بودن آن‌ها را افزایش دهد.

این طرح قرار بود در یک سال انجام شود. در ابتدا قرار بود این طرح در نقاط مناقشه احتمالی در سرتاسر جهان، از جمله منطقه هند-آرام، خاورمیانه و شاخه شرقی ناتو اجرا شود، اما با حمله روسیه به اوکراین، اجرای آن تسریع شده و حوزه اجرای آن به تمامی قلمرو بریتانیا گسترش پیدا کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: