کد خبر: ۵۵۱۳۸۹
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۲

صدراعظم آلمان خواستار گسترش اتحادیه اروپا و در نهایت عضویت اوکراین، مولداوی و گرجستان شد و گفت که انتقال تدریجی به اکثریت آراء، پله ای برای رشد این اتحادیه است.

به گزارش شفاف به نقل از رویترز، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در مواجهه با حمله روسیه به اوکراین، از 27 عضو اتحادیه اروپا خواست تا به هم نزدیک شوند، درگیری‌های قدیمی را حل کنند و راه‌حل‌های جدیدی پیدا کنند و گفت آلمان "تا هر زمانی که طول بکشد" به حمایت خود از کی‌یف ادامه خواهد داد.

او در یک سخنرانی با عنوان "اروپا آینده ماست" گفت: "ما باید نفوذ اروپای متحد خود را بسیار قوی‌تر به کار گیریم... اروپا آینده ماست. و این آینده در دستان ماست."

شولتس بر تعهد آلمان به گسترش اتحادیه اروپا تاکید کرد و گفت که کشورهای بالکان غربی، اوکراین، مولداوی و در نهایت گرجستان نیز باید به این اتحادیه بپیوندند. با این حال، "در این اتحادیه گسترده، اختلافات بین کشورهای عضو تا آنجا که به منافع سیاسی، نفوذ اقتصادی و سیستم های تامین اجتماعی مربوط می‌شود، افزایش خواهد یافت."

شولتس افزود: «در حالیکه امروز به اتفاق آرا نیاز است، خطر استفاده یک کشور از حق وتو و ممانعت از پیشروی سایر کشورها با هر عضو دیگر افزایش یافته است. بنابراین، انتقال تدریجی به رأی اکثریت در سیاست خارجی مشترک، و همچنین در زمینه‌های دیگر، مانند سیاست مالیاتی را پیشنهاد کرده‌ام – با این آگاهی که به خوبی می‌دانم که این امر برای آلمان نیز عواقبی خواهد داشت».

شولتس در سخنرانی خود در دانشگاه چارلز اضافه کرد که آلمان در هفته های آینده سلاح به کی‌یف خواهد فرستاد. شولتس گفت، آلمان می‌تواند علاوه بر ارسال دفاع هوایی پیشرفته، سامانه‌های راداری یا پهپادها، مسئولیت ویژه‌ای را در زمینه ایجاد ظرفیت‌های توپخانه و دفاع هوایی اوکراین بر عهده بگیرد.

وی همچنین خواستار ایجاد یک سیستم دفاع هوایی مشترک در اروپا شد و گفت: "یک سیستم دفاع هوایی مشترک ایجاد شده در اروپا نه تنها ارزان‌تر و موثرتر از زمانی است که هر یک از ما سیستم دفاع هوایی گران قیمت و بسیار پیچیده خود را بسازیم، بلکه از نظر امنیت برای کل اروپا مفید خواهد بود."

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: