کد خبر: ۵۵۱۳۹۲
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۷

 

 

تمدید گذرنامه در خارج از کشور

مدارک لازم برای پاسپورت در هنگام تمدید گذرنامه در خارج از کشور نیز مورد نیاز قرار می‌گیرد؛ چرا که امروزه پاسپورت را یکی از مدارک بسیار مهم و معتبر در دنیا می‌شناسند. هر زمانی که شما قصد سفر و اقامت در کشور دیگری را دارید، تنها پاسپورت می‌تواند هویت شما را مشخص سازد. معمولاً دفاتر پلیس +۱۰ با بررسی مدارک پروسه تمدید پاسپورت را در داخل کشور انجام می‌دهند، اما آن دسته از عزیزانی که در خارج از کشور به دنبال تمدید گذرنامه خود هستند، باید روند متفاوتی را دنبال کنند که ما در این مقاله بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.  

مدارک لازم جهت تمدید گذرنامه

در حالت عادی پاسپورت اعتبار ۵ ساله دارد که ما همیشه به کاربران این نکته را توصیه می‌کنیم که ۶ ماه قبل از به پایان رسیدن اعتبار لطفاً پاسپورت خود را تمدید نمایید، اما دراین‌بین، به‌هرحال گرفتاری‌های روزمره و مشغله‌های کاری ممکن است افراد را دچار فراموشی کند.

چنانچه شما در خارج از کشور حضور داشته باشید و پاسپورت شما اعتبار خود را به پایان برساند، بهتر هر چه سریع‌تر به سفارت خانه ایران مراجعه کنید. یعنی سفارتخانه به عنوان نماینده کشور در خارج از کشور می‌تواند خدمات اصلی را برای تمدید پاسپورت به شما ارائه دهد.

مدارک لازم برای پاسپورت که شما قبلاً با آن آشنا شده اید برای دریافت پاسپورت را حالا برای تمدید باید در نظر بگیرید. این مدارک مانند عکس بیومتریک، اصل شناسنامه و کپی از کلیه صفحات، در دست داشتن پاسپورت فعلی و یک سری فتوکپی از تمامی صفحات و همچنین ارائه فرم تکمیل شده صدور گذرنامه به حساب می‌آیند.

این مطلب راهم بخوانید: ارز مسافرتی چیست؟

عوارض خروج از کشور چقدر است؟

حال که در مورد تمدید گذرنامه در خارج از کشور با شما صحبت می‌کنیم، بهتر است با عوارض خروج از کشور هم یک آشنایی مختصر و مفید داشته باشید. معمولاً زمانی که فرد از کشور خارج می‌شود باید عوارض خروج خود را به دولت بپردازد.

در سال ۱۴۰۱ چنانچه شما یک سفر معمولی را در مرتبه اول تجربه کنید، ۴۰۰ هزار تومان عوارض برای خروج از کشور در نظر گرفته می‌شود، اما برای سفرهای دوم و سوم شما به‌صورت معمولی نیز ۶۰۰ هزار تومان و ۸۰۰ هزار تومان عوارض برآورد می‌شود که دراین‌بین، سفرهایی مانند حج تمتع و عمره نیز هرکدام ۱۳۲ هزار تومان، 198 هزار تومان و ۲۶۴ هزار تومان عوارض خروج از کشور را به‌صورت دفعه اول، دوم و سوم برآورد می‌کند.

معمولاً هرساله هزینه عوارض در حال تغییر است و شما نیز موظف هستید، در هنگام خروج از کشور نسبت به پرداخت عوارض خود هرچه سریع‌تر اقدام نمایید. تنها خدمه پرواز، دانشجویان و افراد بیمار از پرداخت عوارض معاف هستند.

تمدید گذرنامه در خارج از کشور

چرا تمدید گذرنامه را باید جدی گرفت؟

گذرنامه یک مدرک هویتی است. طبیعتاً نداشتن هویت مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد که نباید هیچ‌گاه گم‌شدن و به پایان رسیدن انقضا گذرنامه خود را نادیده بگیرید.

توجه داشته باشید که اگر شما نسبت به تمدید گذرنامه خود در خارج از کشور توجه نداشته باشید، احتمال اینکه پلیس شما را دستگیر و از کشور اخراج کند، بسیار زیاد است. سعی کنید چنانچه با مفقود شدن و یا به پایان رسیدن انقضا گذرنامه خود روبرو شده‌اید، هر چه سریع‌تر نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

بعد از درخواست بررسی مدارک، پروسه صدور پاسپورت جدید در دستور کار قرار می‌گیرد که دراین‌بین، چند هفته لازم است، پاسپورت جدید ارسال گردد که شما می‌توانید یک هفته الی ۲۰ روز را در نظر بگیرید. بسیار مشاهده شده است، برخی مفقود شدن پاسپورت خود را جدی نگرفته و با خسارت و مشکلات بسیار زیان باری گاهی رو به رو شده‌اند.

تمدید گذرنامه در خارج از کشور

سخن پایانی

عوارض خروج از کشور جزء موارد بسیار مهمی است که صددرصد در زمان خروج از کشور باید به این موضوع توجه داشت. در حال حاضر پاسپورت یکی از مهم‌ترین مدارک هویتی است که در صورت مفقود شدن و یا به پایان رسیدن انقضا اگر هرچه سریع‌تر نسبت به تمدید آن اقدام نکنید، با مشکلات ریز و درشت بسیار زیادی رو به رو خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در این مجموعه در ارتباط باشید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: