کد خبر: ۵۵۱۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از برنامه‌های سازمان برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته حفاظت از محیط زیست می‌گوید.

به گزارش شفاف، حدود 49 درصد از فارغ‌التحصیلان رشته حفاظت از محیط زیست در کشور ما بیکار هستند که این آمار رشته محیط زیست را به عنوان رشته‌ای که بیکارترین تعداد محصلان را دارد، معرفی می‌کند.

این آمار نگران‌کننده از اشتغال پایین محصلان این رشته می‌تواند این نگرانی را تشدید کند که علاقه‌مندان به محیط زیست از ورود به رشته حفاظت از محیط زیست و یا ادامه تحصیل در آن صرف‌نظر کنند که این مورد با توجه به نیاز مبرم کشور به کارشناسان و متخصصان واقعی محیط زیست، می‌تواند کشور را در این حوزه دچار مشکل کند.

آمار بیکاری محصلان رشته محیط زیست در حالی است که همواره معاونت‌های مختلف سازمان محیط زیست از در کمبود کارشناسان زبده در بخش‌های مختلط محیط زیست و به‌ویژه در استان‌هایی به جز تهران گله دارند.

در رابطه با ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست، نورالله مرادی، معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گویی اظهار کرد: به منظور ایجاد اشتغال برای این افراد 2 نکته اساسی را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ در قدم نخست نوشتن اساس‌نامه نظام مهندسی محیط زیست را در دستور کار قرار دادیم که در حال حاضر این اساس‌نامه آماده شده و منتظریم تا تصویب شود. این بستر می‌تواند برای تعداد زیادی از محصلان رشته محیط زیست در شرکت‌های مختلف ایجاد اشتغال کند.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که به شدت بر روی آن تأکید داریم و حتی در این زمینه با رئیس جمهور محترم نیز مکاتبه کرده‌ایم، اهمیت موضوع HSE(ایمنی، بهداشت و محیط زیست) در صنایع مختلف است؛ متأسفانه از این 3 اصل تنها به ایمنی و بهداشت در کشور ما اهمیت داده شده و بخش محیط زیست آن در اکثر صنایع نادیده گرفته می‌شود. ما در مکاتبه با رئیس جمهور تأکید کردیم که فارغ‌التحصیلان محیط زیست باید متولی HSE باشند و نه فقط کارشناسان ایمنی و بهداشت.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ما آیین‌نامه HSE کشور را نوشتیم و منتظریم تا تصویب شود. این مورد نیز تلاش دیگر ما برای به‌کارگیری هرچه بیشتر فارغ‌التحصیلان محیط زیست در بخش‌های مختلف کشور است.

مرادی خاطرنشان کرد: احیا دفاتر محیط زیست و توسعه پایدار نیز دیگر برنامه ما برای ایجاد اشتغال است، در گذشته در بسیاری از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی دفاتر محیط زیست و توسعه پایدار وجود داشت که اکنون بسته شده است. ما در تلاش هستیم تا این دفاتر را مجدداً راه‌اندازی کنیم و از این طریق نیز ایجاد اشتغال کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: