کد خبر: ۵۵۱۴۱۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸

عوامل مختلفی می‌توانند بر سلامت مغز ما اثر منفی بگذارند که حذف این عوامل باعث ارتقای عملکرد مغز و پیشگیری از برخی بیماری‌ها می‌شود.

به گزارش شفاف، مغز که به عنوان مرکز فرماندهی بدن شناخته می‌شود پیچیده‌ترین عضو بدن انسان است و بر هر جنبه ای از زندگی تأثیر می‌گذارد و سلامت مغز وضعیتی از عملکرد مغز در حوزه‌های شناختی، حسی، اجتماعی-عاطفی، رفتاری و حرکتی است که عواملی همچون محیط و سبک زندگی، بر آن اثرگذارند. بهینه‌سازی سلامت مغز با پرداختن به این عوامل نه تنها سلامت روانی و جسمی را بهبود می‌بخشد، بلکه اثرات مثبت اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند. از آنجا که بیماری‌های مغزی و عصبی دومین علت مرگ و میر در جهان است حفظ سلامت مغز نیازمند توجه ویژه‌ای است.

کدام عوامل بر سلامت مغز ما اثر منفی دارند؟

عوامل مختلفی می‌تواند بر سلامت مغز ما اثرات منفی به جا بگذارد؛ از جمله این عوامل می‌توان به فعالیت بدنی ناکافی، خواب ناکافی، تغذیه نامناسب، عفونت‌ها، آسیب‌های ناشی از سوانح، انزوای اجتماعی، عوامل خطر متابولیک مانند فشار خون و کلسترول خون بالا، مقاومت به انسولین و ...، مصرف دخانیات و آلاینده‌های موجود در آب، هوا و غذاها اشاره کرد.

بهداشت و درمان ,

برای حفظ سلامتی مغز چه کنیم؟

خواب کافی می‌تواند برای حفظ سلامتی مغز شما مفید باشد؛ برای سالم ماندن مغزتان از رژیم غذایی سالم و بدون نمک و چربی زیاد پیروی کنید؛ فعالیت بدنی منظم و پیاده‌‌روی روزانه داشته باشید؛ از کلاه ایمنی استفاده کنید تا در صورت رخداد تصادفات و سوانح از وارد شدن آسیب به مغزتان جلوگیری کنید. در صورت ابتلا به بیماری‌های عفونی به پزشک مراجعه کنید. از مصرف دخانیات و الکل به شدت پرهیز کنید.

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، شرایطی که بر مغز و سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد باعث اختلال در رشد مغز، آسیب به ساختار مغز و یا اختلال در عملکرد مغز می‌شود. سردردهای میگرنی، بیماری‌های عروق مغزی، زوال عقل و اختلالات عصبی از جمله پیامدهای عدم توجه به سلامت مغز هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: