کد خبر: ۵۵۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹

فرمانده مرزبانی فراجا از دستگیری ۸۰ هزار اتباع غیرمجاز در نقطه صفر مرزی خبر داد.

به گزارش شفاف، سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی فراجا امروز اظهار کرد: جمهوی اسلامی ایران با 15 کشور همسایه است و مرزهای مشترک دارد که با توجه به حساسیت موضوع، با اشراف و تسلط کامل اطلاعاتی هرگونه تحرک و فعالیتی را در مرزهای مشترک با همسایگان رصد خواهد شد.

وی افزود: فرماندهی مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در تداوم سیاست‌های کلان انتظامی‌ کشور، هوشمندسازی مرزها را به عنوان یک اولویت جدی دنبال خواهد کرد و هوشمندسازی مرزها می‌تواند ضمن توسعه تسلط اطلاعاتی به ارتقای توان عملیاتی مرزبانی منتج شود.

فرمانده مرزبانی فراجا با بیان اینکه فرماندهی مرزبانی انتظامی‌ کشور در تحقق هوشمندسازی پیشگام است، افزود: در این حوزه گام‌های مطلوبی را برداشته شده است و همچنین به‌کارگیری فناوری‌های روز و تجهیزات‌ نوین در مرزها تداوم دارد.

وی تاکید کرد: اشراف اطلاعاتی ما در مرزهای‌ کشور با استفاده از تجهیزات‌ هوشمند به نقطه‌ مطلوب و چشم‌گیری رسیده است.

گودرزی با بیان اینکه اجرای طرح‌های هوشمندسازی در مرزها موجب تحول در ارائه خدمات به مردم می‌شود، تصریح کرد: در سیل تحولات طرح‌های مرزبانی، هوشمندسازی را با نگرشی بر تسهیل و تسریع خدمات‌دهی به مردم دنبال خواهد شد.

گودرزی در ادامه گفت: امروز این امکان و قدرت را داریم که از مرکز و ستاد مرزبانی تا دور دست ترین برجک را با بهره‌گیری از تجهیزات نوین پایش کنیم و تجهیزات برتر و نوین نقش مرزبانی را در کنترل و نظارت‌های مرزی به شکل خوبی ارتقاء داده است.

گودرزی افزود: کنترل و نظارت مرزبانی روی مرزها و اقدامات تروریستی، قاچاق و ... افزایش پیدا کرده و روی این موضوع مسلط شدیم؛ آمار و ارقام مرزبانی نشان‌دهنده تسلط و اشراف مرزبانی است و 90 درصد تجهیزات مرزبانی بومی است‌ که با به‌کارگیری از این تجهیزات‌ بومی توانسته‌ایم نظارت‌های‌ مرزی را در گلوگاه‌های ورودی و خروجی با دقت و سرعت افزایش دهیم.

وی ادامه داد: به منظور پیشبرد اهداف مدنظر به‌ویژه برای مقابله جدی با قاچاق مواد مخدر، قاچاق سلاح و مهمات، مبارزه با قاچاق کالا و ... جلوگیری از ترددهای غیرمجاز، در سال‌های اخیر تعاملات‌ مرزی را ارتقاء داده شده که این رویکرد منتج به کسب دستاوردهای روزافزون مرزی برای کشور شده است.

وی با بیان اینکه دیپلماسی‌های مرزی ما با مرزبان عراقی برای خدمات‌رسانی مطلوب و در شأن زوار آقا اباعبدالله الحسین (ع) با جدیت دنبال می‌شود، افزود: از آنجایی که در آستانه اربعین حسینی (ع) هستیم در سیر توسعه تعاملات مرزی و به منظور تسهیل تردد زوار اربعین حسینی (ع) و تسریع حضور سیل مشتاقان آقا اباعبدالله الحسین (ع) در راهپیمایی عظیم و معنوی اربعین، از ابتدای سال تاکنون ملاقات‌های بسیاری با همتایان مرزی کشور دوست و برادر عراق داشته‌ایم.

 این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: در 5 ماهه سال جاری بیش از 27 تن و 15 کیلوگرم از انواع مواد‌ مخدر توسط مرزبانان جمهوری اسلامی ایران کشف شده است از طرفی 260 سوداگر مرگ در چندین باند قاچاق دستگیر شده‌اند و هشت نفر از اشرار مسلح به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان و در مرزبانی آذربایجان‌غربی که با نیروهای ما درگیری مستقیم داشتند به هلاکت رسیدند.

گودرزی با اشاره به کشف بیش از 13 میلیون لیتر انواع سوخت قاچاق در درگیری‌های دریایی و خشکی مرزبانان با قاچاقچیان تصریح کرد: این میزان کشفیات سوخت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 60 درصدی داشته است.

گودرزی با اشاره به اینکه 80 هزار نفر از اتباع‌ غیرمجاز در نقاط صفر‌مرزی دستگیر شدند، گفت: برخی از اتباع غیرمجاز کودک بودند که آنها به همراه خانواده‌هایشان در شهرهای مرزی و موکب‌ها پذیرایی و به کشورهایشان بازگردانده شدند.

وی از کشف یک هزار و 300 قبضه سلاح‌ جنگی و مهمات توسط مرزبانان از قاچاقچیان سلاح و مهمات در بازه زمانی 5 ماهه (از ابتدای سال تا اول شهریورماه) خبر داد و گفت: در جدیدترین دستاورد مرزبانی در مبارزه با قاچاق و سلاح و مهمات توانستیم با رصد و اشراف اطلاعاتی به تحرک یک گروه تروریستی برای ورود سلاح و مهمات به کشور از سوی یکی از کشورهای همسایه شرقی پی‌ ببریم.

گودرزی با اشاره به دستگیری اعضای این گروه‌ تروریستی و کشف سلاح و مهمات قابل توجه طی این عملیات خبر داد و گفت: 2 قبضه تیربار، 5 قبضه کلاش، بیش از 21 هزار فشنگ جنگی، 249 تیغه خشاب و ... در این عملیات کشف شد.

فرمانده مرزبانی فراجا با اشاره به تدابیر امنیتی ایام‌ اربعین در مرز ایران و عراق گفت: برای مراسم اربعین همه زیرساختار را فراهم کردیم اما از شب گذشته ناآرامی‌ها و درگیری‌ها به بسته‌شدن مرزها منجر شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم با آرامشی که در کشور عراق در آینده‌ای نزدیک و حتی در دو روز آینده یا ساعات آینده برقرار می‌شود در 6 مرز ایران و عراق امکان تردد زائرین فراهم شود.

گودرزی با بیان اینکه زوار اربعین حسینی (ع) فعلا به مرزها برای عزیمت به عراق و زیارت عتبات‌ عالیات مراجعه نکنند، مطرح کرد: به محض اینکه آرامش به فضای‌داخلی عراق بازگردد و دولتمردان عراقی آمادگی پذیرش زوار و باز شدن مرزها را اعلام کنند، فرآیند تردد زوار از سوی مرزهای‌ ما آغاز خواهد شد.

فرمانده مرزبانی کشور ادامه داد: مرزبانان غیور و دلاورمرد با شوق وصف‌ناپذیری آخرین بدرقه‌کنندگان زائران به سمت کشور عراق و اولین استقبال‌کنندگان زوار به داخل کشور پس از زیارت عتبات‌ عالیات هستند و در این فرآیند لحظات شیرین و به یادماندنی را رقم می‌زنند.

وی عنوان کرد: ان‌شاءالله که وضعیت داخلی کشور عراق در کوتاه‌ترین بازه زمانی حل و مرزها باز شود در هر صورت هر گونه تصمیم‌گیری در این خصوص از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

گودرزی عنوان کرد: در 5 ماهه امسال بیش از 18 هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق و 306 دستگاه غیرمجاز استخراج ارز دیجیتالی و ماینر توسط مرزبانان کشف و ضبط شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه 150 دستگاه خودروی لوکس، بیل مکانیکی، موتورسیکلت و تجهیزات خودرویی و موتوری قاچاق توسط مرزبانان کشف شده است، اظهار کرد: 6 هزار و 71 فقره پرونده در بحث مقابله با قاچاق نیز داشته‌ایم.

وی درباره وضعیت مرزهای کشور با اشاره به اینکه در مرزهای جنوب شرق کشور مشکل خاصی وجود ندارد، درباره وضعیت قاچاق مواد مخدر از جمله تریاک گفت: در افغانستان مواد مخدر حرام اعلام شده و این امر باعث شد قاچاق تا حدی کاهش پیدا کند. در این حوزه باید عزم جدی وجود داشته باشد تا با مواد مخدر به خصوص مواد مخدر صنعتی برخورد جدی شود. قاچاق مواد مخدر به همراه سلاح و مهمات خط قرمز جدی مرزبانی است.

وی با اشاره به وضعیت کشفیات سلاح در مرزها گفت: با دیپلماسی خوبی که با کشورهای همسایه وجود داشته در مرز عراق و ترکیه، اقدامات خوبی در مقابله با قاچاق سلاح صورت گرفته است. در داخل کشور نیز باید هزینه داشتن سلاح گرم افزایش یابد. اسلحه باید در دست نیروهای مسلح باشد که باید هزینه جرم داشتن سلاح و مهمات به‌ویژه سلاح گرم افزایش پیدا کند.

گودرزی درباره برخورد با مشروبات الکلی نیز گفت: به طور بی‌امان با ورود مشروبات الکلی برخورد می‌کنیم. با چهار شناور که هفته پیش قصد انتقال مشروبات الکلی به کشور را داشتند در یک درگیری برخورد کردیم.

این مقام ارشد انتظامی عنوان کرد: بر اساس آمار و ارقام این موارد عمدتا در نقطه صفر مرزی کشف می‌شود. البته مرزهای ما طولانی است و تا زمانی که تعین تکلیف کولبران و قاچاقچیان انجام نشود، این موارد نیز مشاهده خواهد شد.

فرمانده مرزبانی کشور درباره موضوع کولبران اظهار کرد: رییس جمهور در سفر خود به ارومیه قول ‌ایجاد وضعیت خوب اقتصادی برای این افراد را دادند تا موانع قانونی این موضوع نیز حل شود. فراجا نیز طرح‌های گوناگونی ارائه داده و اگر ایرادات قانونی گمرکی این افراد حل شود بحث کولبری منتفی خواهد شد. اگر دولت مصوب کند، در زمان و مکان مشخص تحت کنترل مرزبانان این افراد کالاهای مورد نیاز کشور را منتقل خواهند کرد.

گودرزی افزود: از یکی دو روز گذشته ترددها شدت بیشتری گرفته بود و با توجه به برقراری موکب‌ها در مرز سومار جابجایی‌ها بیشتر شد. پیش‌بینی می‌شود از 15 شهریور دیگر اجازه تردد خودروها داده نشود و تنها جابجایی به صورت گروهی انجام شود. همچنین بر اساس آماری که از اول مرداد وجود دارد، 229 هزار ایرانی و 31 هزار و 500 عراقی از مرز ایران خارج شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: