کد خبر: ۵۵۱۴۳۶
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۱

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی تاکید کرد که آقایان تصور می‌کنند که با تبدیل یک انجمن به فدراسیون می‌توانند مشکلات کم تحرکی مردم ایران را حل کنند.

به گزارش شفاف، افشین ملایی که امروز سه شنبه در مجمع انتخابات رئیس هیئت ورزش‌های همگانی استان لرستان صحبت می‌کرد با تاکید بر این که نشستن قائل همه مردم دنیا و مردم ایران است گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و گرایش به استفاده از تکنولوژی باید توسعه ورزش همگانی اولویت همه باشد.

وی ادامه داد: این تغییر سبک زندگی و استفاده از تکنولوژی باعث افزایش نشستن و کم تحرکی مردم شده است که خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. نشستن قاتل مردم دنیا و مردم ایران است و باید تمام برنامه ریزی ها در جهت وادار کردن مردم به ورزش باشد.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان این که تعداد مرگ و میرها ناشی از بیماری های غیرواگیر چند برابر درگذشتگان کروناست خاطرنشان کرد: متاسفانه خسارت‌هایی که در این بخش به نیروی انسانی و بیت المال وارد می شود را کسی نمی‌بیند. درگذشت افراد با سن پایین خسران زیادی برای کشور دارد و سرمایه انسانی را از دست می‌دهیم.

ملایی با بیان این که توسعه ورزش همگانی و تغییر سبک زندگی شهروندان کار بسیار پیجیده ای است ادامه داد: این تغییر کار آسانی نیست و با اقدامات یک فدراسیون و یا یک بخش نمی توان به هدف رسید. باید کار گروهی و بلند مدت صورت بگیرد. متاسفانه دانشی که بتواند رفتار شهروندان را تغییر دهد در ساختار ورزش کشور نداریم.

وی ادامه داد: به جای این که چنین ساختاری را در ورزش کشور ایجاد کنیم فکر کردند اگر یک انجمن را به فدراسیون تبدیل کنند مشکل کم تحرکی ملی حل می شود! اینها سالهاست در این حوزه کار کرده‌اند اما میزان کم تحرکی کاهش پیدا نکرده است. ما نیاز به قوانینی داریم که بتواند از ورزش همگانی حمایت کند و منجر به تقویت فعالیت‌های بدنی در کشور شود. مدیران و مسئولان ما باید به این نتیجه برسند که سرمایه گذاری روی سلامت مردم از همه چیز مهمتر است.

افشین ملایی با تاکید بر این که فدراسیون ورزش‌های همگانی متولی تامین سلامت مردم است گفت: باید نگاه عادلانه ای به فدراسیون‌ها وجود داشته باشد. ما دو دسته فدراسیون داریم. یکی برای مشغول کردن مردم به عنوان یک تفریح فعالیت می‌کند و یکی هم غرور ملی را ارتقا می‌دهد. آنها براساس نخبه ها کارشان را پیش می برند اما آیا شما می توانید به فدراسیون فوتبال و یا کشتی بگویید چرا مردم ایران کم تحرک هستند؟ قطعا نه. چرا که همه از فدراسیون همگانی انتظار دارند.

این مقام مسئول ادامه داد: فدراسیون ورزش همگانی یک ابر فدراسیون است. این تنها فدراسیونی است که به سلامت مردم به عنوان یک هدف ملی توجه می‌کند اما متاسفانه وزارت ورزش بدون نگاه کارشناسی عمیق برای این فدراسیون چالش درست کرد. وزارت ورزش آمد اصلی ترین رشته‌های فدراسیون که ماهیت ورزش همگانی دارند را جدا کرد. ما مخالف تشکیل فدراسیون جدید نیستیم اما باید با تدبیر و کارشناسی باشد.

وی ادامه داد: ما منابع کافی در ورزش کشور نداریم اما تصمیمات بدون تعمق همین منابع را هم با چالش مواجه می کند. در شش ماه گذشته فقط یک و نیم میلیارد تومان به همگانی داده اند اما بالای 300 میلیارد برای یک باشگاه فوتبال هزینه کرده اند. در حالی که فوتبال اگر به جام جهانی نرود چهار سال دیگر می‌رویم اما اگر ساختار ورزش همگانی دچار مشکل کنیم آینده مردم را به خطر خواهیم انداخت.

افشین ملایی به وضعیت ورزش همگانی در استان لرستان هم اشاره کرد و خطاب به مسئولان ورزش این استان گفت: برای پیدا کردن راه حل باید بررسی کنید که در استان لرستان کم تحرک ترین گروه جمعیتی کدام گروه است. کار را باید برای آنها شروع کرد. به نظر می رسد بانوان کم تحرک تر هستند. فدراسیون آماده است که دانش خود را که در دو سال به سختی به دست آورده است را در اختیار هیات قرار دهد تا با نگاه علمی جدید با مداخلات آموزشی و تسهیل دسترسی به اماکن ورزشی کار را پیش ببرد. ما دغدغه حداکثری مشارکت مردم را داریم و باید در این راستا گام برداریم.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: