کد خبر: ۵۵۱۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گفت: در جریان برنامه سنجش اصالت آثار سنتی که در کشور ازبکستان برگزار شده بود، موفق به دریافت گواهی تأیید اصالت بین‌المللی برای ۳۸ اثر از صنایع دستی و هنرهای سنتی کشورمان شدیم.

به گزارش شفاف، ویدا توحدی در یک گفت‌وگوی رادیویی ضمن بیان اینکه 38 اثر در حوزه صنایع دستی به دلیل تطابق کامل با شاخصه‌های جهانی موفق به دریافت گواهی "تأیید اصالت بین‌المللی" شدند، در خصوص مهمترین اقدامات دفترکل آموزش و ترویج صنایع دستی توضیحاتی ارائه و اظهار کرد: 68 اثر در حوزه هنرهای سنتی برای اخذ شناسانه دوزبانه آماده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه طی یک سال اخیر 38 اثر از صنایع دستی و هنرهای سنتی کشورمان با استانداردهای بین‌المللی کاملاً منطبق شده‌اند، گفت: با تلاش‌های صورت گرفته موفق شدیم گواهی تأیید اصالت بین‌المللی را در کشور ازبکستان، برای 38 اثر از آثار نفیس هنرمندان صنایع دستی کشورمان اخذ کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: از بین 48 اثر قابل ارائه توسط هنرمندان ایرانی، 38 اثر واجد شرایط و منطبق با معیارهای جهانی بود و در نتیجه از لحاظ کیفیت مورد قبول واقع شدند و توانستند نشان مرغوبیت بین‌المللی دریافت کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برنامه رقابتی سنجش اصالت آثار سنتی تحت عنوان "مهر اصالت" همه ساله در دو بخش ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود، بیان کرد: برنامه ملی "مهر اصالت" در داخل کشور و در 9 منطقه مختلف نیز با هدف نیل به سوی تمرکززدایی و تقویت هویت‌بخشی به داوران استانی با مدیریت 9 استان موفق کشور و با قضاوت داوران منطقه‌ای و استانی برگزار می‌شود.

مطابق با صحبت‌های وی، حسب بررسی‌های آماری از مجموع 1 هزار 265 اثر راه یافته به بخش داوری، 595 اثر توانستند به دلیل انطباق کامل با شاخص‌ها و مؤلفه‌های معین شده استانداردهای بین‌المللی، "مهر اصالت ملی" را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی همچنین یکی از آثار مهم این رقابت را تنظیم قیمت‌ها و افزایش کیفی محصولات سنتی دانست و تصریح کرد: این طرح یقیناً علاوه بر اینکه باعث ارتقای کیفیت و مرغوبیت محصولات صنایع دستی شده، در خصوص قیمت و کیفیت این آثار به مصرف‌کنندگان نیز آگاهی می‌بخشد.

این مقام مسئول در ادامه از ثبت 13 شهر و 2 روستا در 8 استان کشور با عناوین مختلف صنایع دستی در طول یک سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: این اتفاق مبارک و میمون بدون شک نتیجه تلاش و همت هنرمندان و صنعتگران منطقه‌ای بوده است. استان‌های مرکزی، همدان، یزد، کرمان، قزوین، سمنان، خوزستان و آذربایجان غربی در زمره استان‌های دریافت کننده لوح ثبت شده‌اند.

توحدی همچنین با اشاره به برگزاری ششمین دوره از رویداد جشنواره فجر صنایع دستی در سال گذشته، عنوان کرد: این رویداد میزبان بهترین هنرمندان کشورمان بود که در آن بهترین آثار از هنرمندان صنایع دستی از بعد کیفی، شرکت کرده و دستاوردهای یک ساله خود را عرضه کردند و نتیجه آن انتخاب 154 اثر از میان 317 اثر ارسالی هنرمندان به منظور نمایش نهایی بود‌.

وی در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: در زمینه آثار فاخر و برگزیده نیز با توجه به مؤلفه‌ها و شاخصه‌های مخصوص تعریف شده هم اکنون  63 اثر در سراسر کشور آماده دریافت شناسنامه دو زبانه هستند تا بتوانند در اقصی نقاط دنیا از این اعتبار استفاده کنند.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در پایان با تأکید بر لزوم توجه کامل به ارائه آموزش در دو بعد عمومی و تخصصی برای تمامی علاقمندان و به صورت مشخص شاغلان حوزه صنایع دستی خاطر نشان کرد: مطابق آمار موجود هم اکنون 20 هزار و 11 نفر به شکل عمومی در زمینه هنرهای سنتی آموزش دیده‌اند و بالغ بر و 11 هزار و 55 نفر نیز به صورت تخصصی دوره‌های آموزشی حرفه‌ای را در حوزه صنایع دستی گذرانده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: