کد خبر: ۵۵۱۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹

 

دستگاه خلوص سنج اکسیژن چیست؟

خلوص سنج اکسیژن در واقع یکی از تجهیزات لاینفک در بیمارستان ها و حوزه پزشکی و صنعتی که به نوعی با اکسیژن سرو کار دارند میباشد که  قادر است به شکلی دقیق و کامل مقدار خلوص اکسیژن را در دستگاه های تولید کننده اکسیژن، کپسول ها و سیلندرهای گاز، اماکن بسته و محفوظ و آزمایشگاه ها و ابزارهای آزمایشگاهی اندازه گیری نماید. از خلوص سنج اکسیژن می توان جهت اندازه گیری دقیق میزان اکسیژن در خروجی گاز کپسول ها و سیلندرهای اکسیژن، لوله های سانترال، انکباتورها و ونتیلاتورها و دستگاه های اکسیژن ساز نیز استفاده نمود.

از دستگاه خلوص سنج اکسیژن و یا همان اکسی متر می توان در خانه و برای افراد سالمند یا بیماران ریوی که اغلب در خانه توسط دستگاه های کمک تنفسی و یا لزوم استفاده از کپسول های اکسیژن را دارند و بستری شده و استراحت می کنند نیز استفاده کرد. همراهان این افراد به سادگی می توانند با استفاده از این دستگاه از مقدار دقیق اکسیژن کپسول ها و دستگاه های مورد استفاده بیمار خود مطلع شوند و آن را کنترل نمایند.

نحوه کار و استفاده از دستگاه خلوص سنج اکسیژن

خلوص سنج اکسیژن نیز همانند سنسور اکسیژن پزشکی در واقع یکی از تجهیزات پزشکی است که می تواند هم در بیمارستان ها و مراکز درمانی و هم در منازل استفاده شود. این دستگاه در بیمارستان ها و درمانگاه ها توسط مهندسین تجهیزات پزشکی و یا قسمت تاسیسات اکسیژن مراکز درمانی استفاده می شود؛ اما بدیهی است که افرادی که قصد دارند از خلوص سنج اکسیژن در خانه استفاده کنند، باید شخصاً با این دستگاه کار کنند و با نحوه استفاده و طرز کار آن آشنا باشند تا بتوانند به بهترین شکل از این دستگاه بهره ببرند. بنابراین ما سعی داریم که در این بخش نحوه استفاده و مراحل انجام کار با دستگاه خلوص سنج اکسیژن خون را برای کسانی که که سعی دارند با این دستگاه کار کنند، ارائه نمائیم:

خلوص سنج اکسیژن

 

نحوه کار با دستگاه خلوص سنج اکسیژن مدل OxiQuant ‘S’ ساخت کمپانی EnviteC آلمان

1- ابتدا جعبه دستگاه را باز کرده و محتویات آن را خارج می کنیم.

2- طبق عکس روبرو مانیتور را روی کپسول اکسیژن قرار داده و در جهت ساعتگرد آن را محکم می کنیم.

3- سپس Flow-Diverter (قطعه کوچک سفید رنگ) که بصورت پیچی می باشد را به زیر کپسول اکسیژن متصل کنید.

4- مابقی متعلقات را به شکل زیر بهم متصل نمایید. حال دستگاه آماده استفاده می باشد.

5- دستگاه را توسط دکمه ON/OFF روشن کنید.

6- با دکمه های بالا یا پایین، دستگاه را در هوای محیط روی عدد 20.9 قرار دهید (کالیبره کنید).

7- حال خروجی اکسیژن رو از طرف Hose adapter به دستگاه وصل و درصد اکسیژن را به درصد ملاحظه فرمایید.

 

خلوص سنج اکسیژن

 

 

 

 

انواع دستگاه خلوص سنج اکسیژن

دستگاه های خلوص سنج اکسیژن انواع مختلفی با وظایف و عملکردی یکسان دارند. ما در این بخش قصد داریم که به بررسی انواع مختلف اکسی متر پرداخته و مطالب مفیدی را در این زمینه ارائه خواهیم داد.

خلوص سنج اکسیژن ثابت

این نوع دستگاه ها معمولا بیشتر در بیمارستان ها و بخش سانترال اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرند و بصورت ثابت در خروجی اکسیژن قرار می گیرد و مقدار خلوص اکسیژن را بصورت دایمی مانیتور می کند و در صورت افت خلوص با توجه به الارم شنیداری که دستگاه صادر می کند می توان به کاهش خلوص اکسیژن در اول خط تولید اکسیژن بیمارستان پی برد.

خلوص سنج اکسیژن پرتابل یا قابل حمل

در دستگاههای قابل حمل بر خلاف دستگاه های ثابت دیگر نیازی نیست حتما شما خروجی اکسیژن را فقط از یک خروجی چک کنید و همانظور که از اسمش پیداست می توانید اکسیژن را در هر بخش یا قسمت بیمارستانی چک کنید و اگر احتمال نشتی در خطوط بیمارستانی هم وجود داشته باشد به مشکل پی برده و رفع ایراد را در همان قسمت انجام دهید.

لازم به ذکر است این نودستگاه ها علاوه بر مراکز درمانی و بیمارستان ها قابلیت استفاده خانگی هم دارند و به راحتی می توان از آنها برای چک کردن خلوص اکسیژن دستگاه های خانگی مرتبط با بیماران بستری شده نیز استفاده کرد.

همچنین با توجه به استفاده گسترده این نوع دستگاه ها لزوما استفاده خلوص سنج اکسیژن در مراکز درمانی نمی باشد و می توان از آنها برای اندازه گیری خلوص اکسیژن در صنعت و کپسول های اکسیژن مختلف و حتی سیلندرهای اکسیژن مرتبط با غواص ها نیز استفاده کرد.

خرید خلوص سنج اکسیژن

برای خرید یک خلوص سنج اکسیژن مناسب باید قبل از خرید به موارد مهم بسیاری از جمله برند شرکت سازنده، کشور تولید کننده، دقت و حساسیت اندازه گیری و البته قیمت آن توجه نمود. قیمت دستگاه خلوص سنج اکسیژن در حال حاضر در ایران از 8 میلیون الی 15 میلیون تومان می باشد.

شرکت تجهیزات پزشکی سینا صنعت آرامیس، یکی از معتبرترین و اصلی ترین واردکنندگان و توزیع کنندگان این دستگاه در کشور است که می توانید با مراجعه به وب سایت این شرکت در زمینه خرید خلوص سنج اکسیژن با متخصصین این شرکت تماس حاصل نمایید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: