کد خبر: ۵۵۱۷۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷

در حالی که ناسا دومین تلاش خود را برای پرتاب موشک جدید سیستم پرتاب فضایی (SLS) از زمین و ارسال کپسول آزمایشی بدون خدمه خود به سمت ماه از سر گرفت پرتاب این موشک برای دومین بار در یک هفته اخیر به خاطر نشت هیدروژن، متوقف شد.

به گزارش شفاف، در حالی که ناسا روز شنبه دومین تلاش خود را برای پرتاب موشک جدید سیستم پرتاب فضایی (SLS) از زمین و ارسال کپسول آزمایشی بدون خدمه خود به سمت ماه از سر گرفت، چندین بار نشت هیدروژن مایع در پنج ساعت اول شناسایی شد و پرتاب این موشک برای دومین بار در یک هفته اخیر متوقف شد.

برای دومین بار در این هفته، تیم پرتاب نزدیک به 1 میلیون گالن سوخت را در موشک 322 فوتی (98 متری) بارگیری کرد که قدرتمندترین موشک ساخته شده توسط ناسا است. نخستین تلاش ناسا در روز دوشنبه به دلیل نشت سوخت متوقف شده بود.

طی فرایند سوختگیری دستی که به کندی انجام می‌شد تیم کنترل پرتاب متوجه نشتی شدند و سوختگیری را متوقف کردند تا نشتی را برطرف کنند. پس از آن برای دومین بار عملیات سوختگیری هیدروژن مایع از سر گرفته شد.

اما دومین عملیات سوختگیری نیز با شکست مواجه شد و مهندسان ناسا گزینه‌های دیگر را برای برطرف کردن نشتی بررسی کردند. پس از آن ناسا دوباره سوختگیری را از سر گرفت اما به محض جریان یافتن هیدروژن مایع، نشتی دوباره آشکار شد و در نهایت ناسا عملیات آرتمیس یک را لغو کرد.

قبل از احتراق، موتورهای اصلی باید به اندازه سوخت هیدروژن مایعی که در آنها جریان دارد در دمای منفی 420 درجه فارنهایت (منفی 250 درجه سانتیگراد) منجمد باشند. در غیر این صورت، آسیب ناشی از آن می‌تواند منجر به خاموش شدن ناگهانی موتور و توقف پرواز شود.

ماموریت «آرتمیس یک» نخستین عملیات از پروژه آرتمیس است که طی آن ناسا فضانوردان را دوباره به ماه می‌فرستد. قرار است در آرتمیس یک فضاپیمای اوریون 42 روز در مدار ماه بماند و به زمین بازگردد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: