کد خبر: ۵۵۱۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۹

هفتمین دوره انتخاب سرآمدان علمی ایران به همت معاونت علمی برگزار شد و منتخبان معرفی شدند. در این ۷ دوره ۳۰۶ سرآمد علمی مشارکت کرده و دانشگاه شریف با ۲۵ سرآمد علمی در رتبه نخست، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش شفاف، هفتمین دوره انتخاب سرآمدان علمی ایران به همت معاونت علمی برگزار شد و منتخبان آن معرفی شدند. در این 7 دوره 306 سرآمد علمی مشارکت کردند و دانشگاه صنعتی شریف با 25 سرآمد علمی در رتبه نخست، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

تاکنون در ذیل این برنامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 5/ 51 میلیارد تومان حمایت به 1192 نفر از 119 مؤسسه حمایت مالی ارائه کرده است. همچنین در قالب این رویداد 330 فرصت مطالعاتی، 270 مقاله برتر، 253 پژوهانه، 483 پژوهشگر پسادکتری حمایت شدند. 

سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در این نشست گفت: خیلی خوشحالم که مدل مدنظر معاونت علمی و فناوری در معرفی سرآمدان علمی ایران به هفتمین دوره خود رسیده و توسعه یافته است و به‌زودی طرح‌ها و مدل‌های جدیدی هم ارائه خواهد شد. 

وی، بیشتر موانع پیش‌روی جذب و استفاده از توان و ظرفیت سرآمدان علمی را مشکل فرهنگی دانست و بیان کرد: خوشبختانه همکاری دانشگاه‌ها در این زمینه و برای جذب سرآمدان علمی که بنیاد ملی نخبگان معرفی می‌کند، همکاری خوبی دارند. 

ستاری سرآمدان علمی کشور را سرمایه‌های انسانی و ملی خواند و رفع مشکلات آنها در هر زمینه‌ای را ضروری دانست و بر همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیفات و فناوری در رفع این مشکلات تأکید کرد.

محمدعلی زلفی‌گل؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این نشست، با بیان اینکه سرآمدان علمی مرجعیت علمی کشور را در دست دارند، گفت: این افراد در عرصه فراملی به اسطوره‌های ملی ایران بدل شده‌اند.

زلفی‌گل، رفع مشکلات استخدامی و جذب این افراد را وظیفه وزارت علوم عنوان کرد و گفت: تلاش می‌کنیم با استفاده از همه ظرفیت‌های خود این موانع و مشکلات را مرتفع کنیم؛ باید تلاش کنیم جذب دانشجویان در رشته‌های علوم پایه را افزایش دهیم. متأسفانه هنوز برخی از رشته‌های علوم پایه مغفول مانده است.

وی افزود: تعداد دانشگاه‌هایی که با صنعت همکاری نزدیکی را آغاز کرده‌اند رو به افزایش است و باید تلاش کنیم‌ تعداد آنها را بیشتر هم کنیم. 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه بر ایجاد فدراسیون سرآمدان فناوری و نوآوری و سرآمدان دیپلماسی علمی در کشور با همکاری نهادهای ذیربط تأکید کرد. 

اختصاص امتیاز ویژه برای اساتید سرآمد 

سعید سرکار دبیر ستاد نانو معاونت علمی هم در این نشست اعلام کرد: اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، 10 درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد. 

وی با بیان اینکه امروز شاهد پنجمین دوره برگزاری این نشست و هفتمین دوره معرفی سرآمدان علمی کشور هستیم، تصریح کرد: در طی 7 دوره برگزاری این رویداد 306 نفر سرآمد معرفی شده است و برخی از این سرآمدان در دوره‌های قبلی نیز حضور داشته‌اند. 

وی ادامه داد: یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه لرستان به نام دکتر محسن عادلی در 7 دوره این رویداد حضور داشته و هم‌اکنون اقدامات انتقال وی به دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام است. 

سرکار با بیان اینکه دانشگاه صنعتی شریف، برنامه خاصی برای افراد سرآمد دارد، گفت: علاوه بر آن 11 نفر از سرآمدان در 6 دوره و 15 نفر در 5 دوره سرآمدان علمی کشور حضور داشتند. این آمار نشان از استمرار این افراد در حوزه‌های علمی و فناورانه است. 

سرکار، دانشگاه صنعتی شریف را بالاترین امتیاز و 25 سرآمد در این رویداد عنوان کرد و یادآور شد: دانشگاه‌های تربیت مدرس، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تربیت دبیر شهید رجایی و شیراز در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 

دبیر ستاد نانو معاونت علمی به توزیع سرآمدان انتخاب شده در 7 دوره معرفی سرآمدان اشاره کرد و با بیان اینکه از 25 استان کشور سرآمدان انتخاب شده‌اند، خاطرنشان کرد: تاکنون از سوی معاونت علمی 51.5 میلیارد تومان از 1192 سرآمد علمی از 119 مؤسسه حمایت شده است. 

همچنین 23 میلیارد تومان برای 483 پژوهشگر پسادکتری، 18 میلیارد تومان از 253 سرآمد علمی در قالب گرنت‌پژوهانه، 2.8 میلیارد تومان از 230 فرصت مطالعاتی و 3 میلیارد تومان از 270 مقاله برتر حمایت شده است. 

دانشگاه صنعتی شریف با 8.2 میلیارد تومان بیشترین میزان حمایت را در حوزه سرآمدان داشته است و بعد از آن پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با 4.4 میلیارد تومان، تربیت مدرس با 4.3 میلیارد تومان، دانشگاه تهران با 4 میلیارد تومان، دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان با 3.4 میلیارد تومان و شهید بهشتی با 2.3 میلیارد تومان در رده‌های بعدی جذب حمایت قرار دارند.

براین اساس این گزارش در دوره جدید معرفی سرآمدان علمی کشور نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 20 در چاپ شده در سال های 2019 تا 2021 جز شاخص‌های جدید سرآمدان در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن اگر دانشجویان پسادکتری یک استاد به عنوان سرآمدان انتخاب شود، 10 درصد امتیاز دانشجوی سرآمد شده به استاد مربوط اختصاص می‌یابد.

شایسته یادآوری است ارتقا این رویداد به گونه‌ای شده است که رتبه اول در دوره پنجم 4290، رتبه اول در دوره ششم 5867 و در دوره هفتم 6447 است.

شاخص‌های جدید برنامه در سال 1401 شامل امتیاز نشریات با ضریب تأثیر بالاتر از 20 چاپ شده طی سال 2019 تا 2021 و امتیاز سرآمدپروری با 10 درصد دانشجوی سرآمد شده می‌شد. 

منتخبان هفتمین دوره سرآمدان علمی ایران

در دوره هفتم این برنامه؛ علی مرسلی از دانشگاه تربیت مدرس رتبه نخست سرآمدان علمی کشور، سید حامد ابوطالبی رتبه دوم و محمدعلی شهبازی و میرفضل الله موسوی هم به صورت مشترک رتبه سوم را کسب کردند. دانشگاه تربیت مدرس هم عنوان نخست مؤسسات علمی پژوهشی برتر هفتمین دوره سرآمدان علمی ایران را از آن خود کرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: