کد خبر: ۵۵۲۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳

وزیر امور خارجه روسیه روند اجرای توافق چند وقت پیش که بین مسکو و کی‌یف با میانجیگری سازمان ملل برای تقویت صادرات غلات و کود حاصل شد را زیر سوال برده و کشورهای غربی را متهم به عدول از اجرای تعهداتشان بر طبق این توافق برای تسهیل صادرات محموله‌های غذا و کود مسکو کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، روسیه و اوکراین هر دو از  تامین‌کنندگان اصلی موادغذایی و کود هستند، اما حمله ۲۴ فوریه روسیه به اوکراین، صادرات این اقلام از کی‌یف در دریای سیاه را متوقف کرد. روسیه شکایت کرد که تحریم‌های غرب باعث روند انتقال کند محموله‌های این کشور شده است.

سازمان ملل، با کمک ترکیه، در ۲۲ ژوئیه توافق مهمی بین روسیه و اوکراین امضا کرد که به موجب آن صادرات غلات و کود اوکراین از دریای سیاه دوباره از سر گرفته شد.

اما بخش کلیدی این معامله تسهیل صادرات مواد غذایی و کود روسیه بود. آمریکا و دیگران تلاش کردند تا به بانک‌ها و شرکت‌های کشتیرانی و بیمه اطمینان دهند که این معاملات مجاز هستند و مواد غذایی و کود روسیه هرگز تحت تحریم قرار نگرفته است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بیان کرد: "همکاران غربی ما وعده‌هایی را که از سوی دبیرکل سازمان ملل به ما داده شد، عملی نمی‌کنند. آنها تصمیم نگرفته‌اند تحریم‌های لجستیکی که جلوی دسترسی آزاد کود و غلات روسیه به بازارهای جهانی را می‌گیرند، بردارند."

لاوروف خاطر نشان کرد، درباره این مسائل تذکراتش را به سازمان ملل خواهد داد. این توافق تنها تحول دیپلماتیک چشمگیر طی شش ماه جنگ در اوکراین بوده است.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت: ما به کار بر روی تعدادی از موانع در چارچوب نظام‌های تحریمی موجود ادامه می‌دهیم تا صادرات غلات و کود روسیه را تسهیل کنیم.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگر اظهاراتش که در یک کنفرانس خبری بعد از مذاکرات روز سه‌شنبه خود با دون پرامودوینای، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه تایلند در مسکو مطرح شد بیان کرد: "لیز تراس" نخست‌وزیر جدید انگلیس نگرش منفی از قبل نسبت به روسیه داشته اما در شرایط کنونی برای لندن مهم‌تر این است که روابط خود را با نزدیک‌ترین همسایگان خود از جمله فرانسه بهبود بخشد.

لاوروف تصریح کرد: "معتقدم که لیز تراس هنوز یک اولویت مهمتر دارد. او که آشکارا دارای نگرش منفی نسبت به روسیه است قبل از این نهایتا به نگرش خود شکل دهد باید روابط خود را با همسایگان نزدیک انگلیس سامان دهد، تا حداقل بفهمد امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه کیست؟ آیا دوست است یا دشمن؟ این سوال هنوز پاسخ داده نشده است. من معتقدم که برای این دو کشور  همسایه مهمتر این است که ابتدا به این موضوع بپردازند تا اینکه چشم به فراتر از مرزهای خود داشته باشند.

لاوروف ادامه داد: "او (تراس) اصول خاص خود را دارد که در درجه اول پایبندی به یک خطمشی سختگیرانه در دفاع از منافع انگلیس بدون هیچگونه تمایلی برای در نظر گرفتن موقعیت دیگران یا انجام هرگونه مصالحه است. فکر نمی‌کنم این چیزی باشد که به حفظ یا تقویت موضع آن کشور در صحنه بین‌المللی کمک کند؛ موضعی که به وضوح پس از بریگزیت ضربه خورده است. اکنون لندن مدتی طولانی است که فعالانه تلاش می‌کند تا از دست دادن هویت و نفوذش در اتحادیه اروپا را با برداشتن گام‌های کاملاً تندرو از جمله اقدامات تهاجمی در مورد وضعیت اطراف اوکراین جبران کند و همه ما این را می‌دانیم."

لیز تراس پس از پیروزی در رقابت رهبری حزب محافظه‌کار، روز سه‌شنبه به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس منصوب و جانشین بوریس جانسون شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: